Optické jevy v atmosféře - Závěrečný díl

Optické jevy v atmosféře - Závěrečný díl
17.12.2015
V tomto posledním díle najdete jen několik závěrečných slov k optickým jevům a slíbený výpis všech jevů, na které jsme se v tomto seriálu zaměřili. Na většinu z těchto článků zde navíc najdete přímý odkaz.(dva odkazy na články z technických důvodů chybí)

Vítám vás u posledního - závěrečného dílu tohoto seriálu o atmosférických optických jevech. V předešlých dvaceti čtyřech dílech jsem se pokusil popsat ty nejčastější a nejvýraznější optické jevy v atmosféře. Ačkoliv jde podle mého názoru o jednu z nejzajímavějších a nejpoutavějších oblastí meteorologie, nezískal si tento seriál velký zájem čtenářů. Seriál ted ukončíme dnešním posledním dílem, ve kterém najdete jen několik závěrečných slov o jevech, na které jsme se v tomto seriálu zaměřili a slíbený výpis všech jevů, na které jsme se v tomto seriálu zaměřili.

Díl 1. Úvod

Ohybové jevy - jevy, které vznikají odrazem či lomem světla od mikroskopických kapiček vody v atmosféře. Jedná se o jedny z nejčastěji se vyskytujících jevů.

Díl 2. Duha

Díl 3. Irizace oblaků

Díl 4. Koróna

Dvojitá duha, jedna výrazná, druhá už méně

Soumrakové jevy - jevy, které lze pozorovat za soumraku. Tyto optické jevy jsou poměrně vzácné a ještě vzácněji je lze z našeho území pozorovat v opravdu výrazné podobě.

Díl 5. Krepuskulární paprsky, Tyndallův jev a zelený paprsek

Díl 6. Další soumrakové jevy

Díl 7. Noční svítící oblaka

Díl 8. Polární záře

Tyndallův jev

Halové jevy - jevy, které vznikají odrazem či lomem světla od ledových krystalků v atmosféře. Patří sem jevy pozorovatelné často, ale i celkem vzácně nebo jevy naprosto výjimečné. Halových jevů dnes známé opravdu mnoho a předpokládá se, že jich je ještě víc.

Díl 9. Sluneční halo

Díl 10. Vedlejší slunce

Díl 11. Halový sloup

Díl 12. Cirkumzenitální a cirkumhorizontální oblouk

Díl 13. Horní a dolní dotykový oblouk

Díl 14. Parryho oblouky

Díl 15. Supralaterální oblouk

Díl 16. Infralaterální oblouk

Díl 17. Parhelický kruh

Díl 18. Boční slunce

Díl 19. Lowitzovy oblouky

Díl 20. Protislunce

Díl 21. Wegenerovy oblouky

Díl 22. Kernův oblouk

Díl 23. Trickerovy oblouky

Díl 24. Pyramidální halo

Sluneční halo efekt

Díl 25. Závěr

Na závěr bych chtěl ještě říct, že možností, jakými mohou podobné jevy znikat, je celá řada a každá podmínka má mnoho možností. Kombinací orientace ledového krystalu s tvarem krystalu vzniká několik desítek ne-li stovek různých halových jevů. Na internetu se navíc halovým jevům nevěnuje příliš velká pozornost - a tyto stránky patří mezi jen několik málo českých stránek, na kterých se o halových jevech můžete dozvědět více. Doufám tedy, že i pro vás byl tento seriál přínosem, a že jste se dozvěděli něco nového a zajímavého.


A pokud si na nás při pozorování nějakého zajímavého optického jevu vzpomenete, můžete nám zaslat snímky - rádi je sdílíme na naší facebook stránce nebo pomůžeme s identifikací.


Autor: PH

frame-scrollup