Teplotní anomálie v severním Atlantiku
Následující dva dny se přeorientujeme do severního Atlantiku, kde se již několik let vyskytuje teplotní anomálie. Alarmující na tom všem je, že se zvětšuje.
O tom, že se globálně otepluje, už není pochyb. Několik posledních let se o tom přesvědčujeme, každý měsíc má nadprůměrně vysoké teploty a teplotní rekordy padají, jak hrušky. Klimatologové však již před několika lety upozorňovali na malé místo v Atlantickém oceánu, kde se teplota držela pod dlouhodobým normálem.
Tehdy však míst, kde se vyskytovala podprůměrná teplota, bylo více. Zejména jižní polokoule zažívala o něco chladnější období než ta severní.
Gigantické El Niňo z tohoto roku však oteplilo povrch planety téměř všude a někde dost výrazně. Jedno místo se však neoteplovalo. A to oblast v severním Atlantiku.
Obr. 1 Přehled teplotních odchylek v roce 2015
Zdroje: NOAA
Otázka co způsobuje takto výrazně chladnější vodu, je na místě. Podle vědců zato může právě globální oteplování, které se nejrychleji projevuje v Arktidě. Díky tomu docházelo v létě k enormnímu tání ledovců, které obsahují sladkou vodu. Nejvíce se tání projevilo kolem Grónska. Právě tání grónského ledovce pravděpodobně způsobuje výrazné zeslabování golfského proudu, který je podle některých studií nejslabší za posledních 900 let.
Z fyziky je nám známo, že sladká voda mrzne daleko rychleji než voda slaná. Ačkoliv kolem Grónska moře nezamrzá, tak se zde vyskytují ledové kry, které plují s Labradorským proudem směrem na jih. V jižních šířkách už samozřejmě voda neobsahuje led, ale díky promíchávání je voda poměrně studená. Takto studená voda naráží na Golfský proud, který reaguje na tuto srážku úhybným manévrem na jih. Tím jak musí Golfský proud uhýbat, postupně slábne.
Ačkoliv v posledních měsících přicházely z jednotlivých míst planety zprávy o extrémně vysokých teplotách, tak oblast v severním Atlantiku se chovala přesně opačně. Kapka s výrazně studenou vodou se začala zvětšovat. O tom jaké to může mít důsledky na počasí v Evropě, si povíme v zítřejším článku.
Zdroj: Atmospheric Chemistry and Physics
Autor: TD