Místní větry - Anabatické a katabatické proudění
Při západu slunce dochází k zeslabování turbulentního proudění. Díky radiačnímu ochlazování se dávají do pohybu vzduchové hmoty, které postupně stékají z kopců do údolí. Vrstva tohoto proudění je většinou mělká a to nejčastěji 2 až 20 m, rychlost větru dosahuje hodnot 1 až 5 m/s. Těsně nad údolím se vyskytuje slabé vzestupné proudění, které většinou diverguje do stran k vrcholům hřebenu hor.
Studený vzduch, který stéká po svazích směrem dolů, se hromadí na dně údolí a vzniká zde tzv. jezero studeného vzduchu. Proud studeného vzduchu pokračuje i v průběhu noci. Nad studeným vzduchem vzniká poklička teplého vzduchu, která je známa pod pojmem teplotní inverze.
Těsně po východu slunce se začíná prohřívat terén a to vyvolává proudění větrů podél svahů směrem vzhůru. Takový výstupný pohyb se nazývá anabatický vítr a při jeho začátcích se jedná o rychlost jen do 1 m/s. Jakmile se tento vítr dostane nad vrcholky kopců a hor, tak tento vítr stoupá přímo kolmo vzhůru. Nad těmito vrcholky se poprvé začínají objevovat první kumuly, které se také mohou nazývat anabatické mraky.
Právě v těchto dnech, kdy Slunce postupně opět nabírá na síle, dochází k výraznějšímu prohřívání terénu. Proto v jarních měsících přibývá kupovité oblačnosti, která postupně bude přecházet v přeháňky a v pozdním jaru i v bouřky. Po západu slunce se celý proces začíná opakovat. Oblačnost se postupně rozpouští a studený vzduch začíná stékat po kopcích směrem dolů ve formě katabatického větru. Katabatický vítr může někdy přejít do větru padavého, o kterém si více povíme v jednom z následujících článcích.
Obr. 1 Nahoře katabatický vítr, který putuje vlivem gravitace po svahu dolů. Na dolním obrázku anabatický vítr, díky vzestupnému proudění s tvorbou kupovité oblačnosti.
Zdroje: BBC Weather