Napoleonovo tažení do Ruska

Napoleonovo tažení do Ruska
12.03.2016
Píše se rok 1812 a francouzský císař a vojevůdce Napoleon táhne se svou armádou do Ruska. Jeho jediným cílem je dobýt tuto zemi, avšak počasí mu jeho plány překazí.

Napoleonské války se vyvíjely pro Francii skvěle, ale poslední dvě evropské velmoci stále odolávaly. Anglie a Rusko byly Napoleonovou poslední výzvou. Zatímco západoevropské království se snažil podmanit pomocí kontinentální blokády, do Ruska se musel vydat s vojskem. Měl dvě možnosti, buď se rozhodnout pro bleskové obsazení, nebo válčit s Ruskem postupně dlouhou operací, trvající asi 3 roky. Císař s ruskou zimou počítal, avšak nemohl si dovolit vést tažení tak dlouho, jelikož se obával vzpoury již podmaněných zemí po dobu jeho nepřítomnosti.

Zkáza Napeloonovy armády po tažení do Ruska
Zdroj: epochaplus.cz

Plán byl následující: podmanit si Rusko nejpozději do října, tedy dříve než začne pověstný ruský mráz. Napoleon byl o zimě varován svými meteorology, ale nečekaně francouzské vojáky zaskočilo léto. Velké vedro kontinentálního klimatu oslabilo vojsko o více jak 200 tisíc mužů, což byla asi polovina vojáků. I přes všechny komplikace se Napoleonova „Velká armáda“ (grande armée) sedmého září dostala asi 100 km před Moskvu. V tento den se strhla bitva u  Borodina, která dodnes nemá jednoznačného vítěze a každá strana ji považuje za vyhranou. Čtrnáctého září pak Francouzi obsazují Moskvu.

Napoleóna v Moskvě přivítalo hořící město a nastal zvrat ve válce
Obr.: Napoleon v hořící Moskvě, dodnes není jasné jaká strana oheň založila
Zdroj: awesomestories.com

Situace se s přibývajícími dny zhoršovala, teplota pomalu klesala a i přes poměrně teplejší říjen, došlo v listopadu k rapidnímu poklesu teplot pod nulu. Sedmého října teplota vzduchu dosahovala okolo -10 °C. V dalších dnech se počasí nezlepšovalo, spíše naopak – k životu se probouzela pravá ruská zima. Brzy panovaly mrazy kolem -30 °C a oslabené francouzské vojsko trpělo hlady, nemocemi a omrzlinami. Postupující ruské oddíly byly pak rozhodujícím faktorem pro skončení operace. V prosinci 1812 se zbytky francouzské armády vracely zpět do Francie. Odhady hovoří o 70 000 mužích, kteří se z půl milionové armády z Ruska navrátili. Bojeschopných zůstalo jen asi 10 000, navíc ruské vojsko vracelo úder a zastavilo se až v Paříži.

Napeleón při svém vojenském tažení na historickém obraze
Zdroj: Isifa/Oronoz

Autor: SG

frame-scrollup