Roztál polární arktický led o velikosti Indie
Dle agentury Reuters jsou hodnoty ledu v Arktidě i v Antarktidě pro tuto roční dobu na rekordních minimech. Ředitel amerického Národního střediska dat o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Center, NSIDC) se sídlem v Coloradu – Mark Serreze doslova řekl: „Dějí se opravdu šílené věci.“ V Antarktidě se pohybovaly teploty vzduchu některých dnů minulého měsíce okolo 2,2 °C nad průměrem.
Kromě toho satelitní měření NSIDC ukazují, že rozsah polárního mořského ledu dosáhl hodnoty asi 3,8 miliónů kilometrů čtverečních pod průměrem vypočteného z normativního období 1981 – 2010. Tato plocha představuje například rozlohu státu Indie nebo dvou Aljašek. Poslední měření tak zvrátilo trend rozšiřování antarktického mořského ledu, které bylo považováno skeptiky jako důkaz proti změnám klimatu.
Obr.:Kolaps mořského ledu v Arktidě
Zdroj: Mario Tama
K tomuto jevu zřejmě přispívá několik faktorů, jakou je i teplejší voda v Pacifiku způsobená letošními silnými projevy El Nino. Dle vědců hraje svou roli také nezodpovědná lidská činnost. I právě i z tohoto důvodu byla podepsána loňská klimatická dohoda v Paříži o snížení emisí uhlíku s cílem udržet nárůst globální teploty do 2 °C nad globálním průměrem změřeným před nástupem průmyslové revoluce. Stále však zůstává nejasné, jak se skutečně státy postaví k tomuto závazku.
Po amerických prezidentských volbách se šířily obavy o naplňování stanoveného cíle ze strany USA poté, co byl nakonec zvolen Donald Trump. Ten se v minulosti vyslovil, že změny klimatu jsou pouhý podvod. V listopadu v rozhovoru pro New York Times již řekl, že v těchto otázkách má „otevřenou mysl“. Trump se v pondělí setkal s Alem Gorem a společně diskutovali o klimatických změnách. Dle slov zúčastněných se jednalo o velmi produktivní debatu, která snad povede k hledání možných změn. Toto setkání se odehrálo v době, kdy antarktický mořský led dosáhl 11,2 milionů km2, což je nejmenší hodnota od začátku prosince.
Obr.: Donald Trump a Al Gore
Zdroj: Drew Angerer, Neilson Barnard - Getty Images
Autor: SG