NOAA dokázala udělat obrovský krok vpřed v předpovídání slunečních bouří
Geomagnetické bouře interagují s magnetickým polem Země, což drasticky mění magnetosféru naší planety. Vytváří se tak silné elektrické proudy v ionosféře, které dosahují hodnot tisíce ampérů. Tyto proudy mohou reagovat s vodivými předměty na zemském povrchu a lidská infrastruktura může doznat značného poškození. Velikost těchto bouří je hodnocena na stupnici, podobné té, jenž se využívá pro měření intenzity tornáda a hurikánů. Bouře jsou bodovány na škále G-1 až G-5 podle svého rozsahu. Černější scénáře uvádějí, že škody mohou svým rozsahem paralyzovat Zemi na týdny až měsíce, než dojde k plnému zotavení. Nejpesimističtější názor pak odhaduje ztráty v rozsahu 1 – 2 bilionů dolarů a Země by se z napáchaných škod zotavovala 4 – 10 let.
Zatímco donedávna byly předpovědi dopadů kosmického počasí extrémně náročné, Národní úřad pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration) – NOAA přišel s přelomovým objevem. Nyní se již otevírá možnost tvorby regionální prognózy, která by mohla jednotlivá místa na Zemi varovat před energetickým šokem.
Obr.: Geomagnetická bouře zažehla neuvěřitelnou show Aurora Borealis nad Islandem v úterý 17. března 2015
Zdroj: Juan Carlos Casado, SLOOH / IAC expedice
NOAA umístila nový model do provozu počátkem října a všichni doufají, že se podaří udělat velký krok vpřed v kosmickém předpovídání počasí. Prozatím jsou vydávány regionální předpovědi, které poskytují jedinečná data pro každých 900 čtverečních kilometrů zemského povrchu. Dodací čas činí 45 minut, avšak v dalším období by mohlo dojít k jeho zkracování.
I přesto, že se Slunce aktuálně blíží k poklesové fázi slunečního cyklu, vědci odhadují, že je až 12% šance zasažení Země extrémní sluneční bouří v příštím desetiletí.
Autor: SG