Rostliny co změní svět
Možná je nadpis článku nadnesený, možná ale vůbec ne! To vše ukáže budoucnost. Vědecký pokrok jde vpřed mílovými kroky a problémy životního prostředí jsou čím dál důležitějším tématem.
Rostliny vnímáme jako tvůrce kyslíku na Zemi. K fotosyntéze potřebují oxid uhličitý, který má za následek zvyšování intenzity skleníkového efektu a tím i oteplování povrchu zemského. Nesmíme, ale zapomínat, že rostliny dýchají podobně jako člověk, takže i když kyslík vytváří, také ho sami potřebují k nadechnutí a stejně jako my vydechují oxid uhličitý.
Vědci stále experimentují a hledají nové metody jak tento koloběh narušit. Hlavním cílem je rozklíčovat DNA, která je stále poměrně záhadná.
Když už jsme narazili na skleníkový efekt v souvislosti s oxidem uhličitým (CO2), vědci odstartovali výzkum rostlin, které by měli při svému růstu produkovat minimum skleníkových plynů a tím jejich množství v atmosféře snižovat a postupně úplně eliminovat. A zdá se, že už našli cestu. Všechno by mohla vyřešit rýže. Tato obilnina je druhou nejmasivněji pěstovanou rostlinou (v roce 2010 přesáhla produkci 696 mil. tun). Nově vyšlechtěná rýže si „půjčila“ jeden gen z ječmene, a díky tomu při svém růstu vylučuje pouze 0,3% metan (CH4), kdežto obyčejná rýže produkuje asi 10% CH4. Metan patří mezi skleníkové plyny, i když se na něj často zapomíná, je 20x silnější v odrazu dlouhovlnného záření Země než CO2.
Výzkum již funguje na testovacích polích 3 roky a zdá se, že všechno funguje výborně. Navíc rýže geneticky upravená produkuje asi o 40% více zrn než běžná. Rýže je připravená dostat se do zemědělské produkce v příštích 10 – 20 let.
Pokud Vás téma zaujalo, můžete si o něm více přečíst v článku: http://blog.worldweatheronline.com/2015/09/04/rice-answer-decrease-greenhouse-gases/
Rýže, ale není jedinou „zázračnou“ rostlinou, která dokáže zásadně ovlivnit klima. Nadšenci snící o životě na jiných planetách jásají. Vědci se snaží vytvořit „umělý“ list, který by dokázal produkovat kyslík jen díky vodě a světle. Mladý absolvent Julian Melchiorri již vynalezl „Silk leaf“ – syntetický biologický list. List se skládá z chloroplastů suspendovaných v „sádře“ vyrobené z hedvábných proteinů. „Rostlina“ by měla umožnit delší trasy raketoplánů v projektech NASA, ale i pomoc na naší planetě vytvářet kvalitnější kyslík a při nedostatku, začít fungovat jako další ze zdrojů.
Obr. Umělý list
Zdroj: Dezeen
Pokud Vás téma zaujalo, můžete si o něm více přečíst v článku:
http://myscienceacademy.org/2015/09/13/artificial-leaf-capable-of-producing-oxygen-could-make-living-in-space-a-reality/?utm_source=Sustainable+Human+Facebook&utm_medium=Sustainable+Human+Facebook&utm_campaign=Sustainable+Human+Facebook
Oba články jsou aktuální z měsíce září a můžeme očekávat, že vývoj půjde dál dopředu.
Autor: SG