Nástup jara v ohrožení
Od čtvrtka do střední Evropy začne opět proudit teplý vzduch, který bude umocněn tlakovou výší, která bude mít svůj střed v blízkosti střední Evropy. O víkendu bychom se tak mohli dočkat jarního počasí, kdy maximální teploty budou opět stoupat až ke 20 °C.
Zároveň se však na severu začíná dostávat do pohybu masa ledového vzduchu, která se v tomto prostoru koncentruje již několik měsíců. Meteorologické modely si neví rady s tím, jak se bude situace nad střední Evropou dále vyvíjet. Zhruba polovina modelů čeká, že se na začátku příštího týdne tlaková výše přesune spíše nad západní Evropu a k nám se dostane velmi studený vzduch od severu. To by znamenalo noční mrazy, sněhové přeháňky a přechodné vytváření sněhové pokrývky. Kdo přezul zimní pneumatiky, měl by být v pozoru.
Jak už to tak ale bývá, složité situace přinášejí značnou nerozhodnost.
Druhá polovina modelů čeká, že nástup jara bude definitivní a že ledový vzduch se bude vylévat spíše do východní Evropy a ve střední Evropě zůstane teplejší a sušší vzduch.
Obr. 1 Velmi silné ochlazení čeká příští týden model GFS
Zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 2 Ochlazení čeká i model ECM, ale přeci jen o něco slabší a spíše sušší
Zdroj: wetterznetrale.de
Pro ochlazení od severu hovoří i index Severoatlatnické oscilace (NAO). Z vysokého kladu by se na konci měsíce měla oscilace snížit k nule, což by mohlo znamenat zpomalení západní složky a tedy větší šanci k tomu, aby se studený vzduch propadl více k jihu.
Další pomyslené body hovořící pro ochlazení je fakt, že od konce ledna k nám do střední Evropy žádný výraznější vpád nepronikl, takže ze statistického hlediska je šance poměrně velká. Pro přírodu by bylo určitě lepší, kdyby vpády studeného vzduchu přišly na konci března, než na konci dubna.
Řidiči by se však neměli unášet teplým víkendovým počasím a měli by dokonce března své zimní pneumatiky nechat obuté.
Autor: TD