Jaký vliv má tlak vzduchu na vývoj počasí?
Pro zjištění tlaku vzduchu slouží barometr, který se umisťuje uvnitř budov, protože tlak vzduchu venku je stejný jako ten uvnitř. Tlak vzduchu má stejně jako teplota, oblačnost atd., denní chod. V dopoledních hodinách tlak vzduchu slabě stoupá, aby odpoledne slabě klesal a ve večerních hodinách opět stoupal a po půlnoci opět klesal.
Když je tlak vzduchu nižší, než 1000 hPa očekávejme deštivé počasí, v zimě sněžení. Platí, že čím nižší tlak, tím je deštivé počasí stálejší. V případě, že při takto nízkém tlaku vzduchu vane východní vítr, pršet nebo sněžit nemusí.
Když se tlak vzduchu pohybuje v rozmezí 1000-1020 hPa očekávejme nestálé počasí, tedy proměnlivou oblačnost s možností srážek.
Jestli je tlak vzduchu vyšší než 1020 hPa očekávejme suché a většinou slunečné počasí a platí, že čím vyšší tlak, tím je šance na pěkné počasí vyšší. Ale i při vysokém tlaku může zapršet nebo zasněžit, například za vlhkého západního větru.
Když tlak vzduchu náhle výrazněji poklesne, je šance na bouřky a na silnější vítr. V případě, že tlak vzduchu rychle kolísá, značí to proměnlivé počasí. Když po celý den tlak vzduchu klesá, ale vlhkost vzduchu se zvyšuje, je velká šance na bouřku.