Hokej se hrál u nás do roku 1931 jen na rybnících
Kolébkou hokeje je Kanada. Země, kterou svírá od října do dubna tuhá zima, vytvořila tento sport již v 19. století. Záznam o prvním hokejovém utkání je z roku 1875 z Montrealu.
Vše začalo na zmrzlých rybnících, kde se přišlo na to, že se může po nožích na ledu dobře bruslit. Zmrzlé vodní plochy sloužily, jako četné hřiště. V Kanadě tak v každé vísce mohli v zimní polovině roku hrát sport, o kterém zbytek světa neměl zatím ani tušení. Podle všeho však hokej v různých podobách experimentoval ještě dříve.
Hra na rybnících však měla značná úskalí. Sněžení, déšť či silný vítr hráčům značně komplikoval pohyb, takže kromě hráčských soupeřů se všichni museli vypořádat i s klimatickými extrémy. Vzhledem k tomu, že se hokej hraje na tři třetiny, tak byl vždy jeden z týmů v nevýhodě, když například foukal silný vítr. Při oblevách se zase stávalo, že se hráči propadávali pod led. Proto se přemýšlelo, jak z hokeje udělat spravedlivý sport, který nemůže ovlivnit počasí.
Zajímavostí je, že první umělé kluziště bylo vybudováno ve Velké Británii. Lídři v průmyslové revoluci si to mohli dovolit a díky tomu, se Velká Britanie stala i hokejovou velmocí. Ještě teď je Velká Británie například před Slovenskem, co se týče úspěchů. První umělé kluziště na území Česka bylo vybudováno v Československu, v roce 1931 a to v Praze, na Štvanici.
Ještě v devadesátých letech minulého století bylo velmi problematické udržet ledovou plochu v provozu od dubna do září. Sluneční paprsky totiž neklimatizované budovy často přehřívaly do velmi vysokých teplot a led tál. Pořádání šampionátů bylo tedy velmi problematické.
Dnes již špičkové multifunkční haly bez problémů dokážou připravit kvalitní led i v horkých letních dnech, ačkoliv je pravda, že někteří organizátoři mají stále problémy. Hokej se díky technologii rozšířil i do oblastí, kde neexistuje zima. Mezi takové státy patří například Mexiko, Austrálie nebo Izrael.
Zdroj: Kronika hokeje