Evropa je teplotně rozdělená
V západní až jihozápadní Evropě se již v některých lokalitách podzim přehoupl v zimu a srážky v podobě deště se objevily například na Britských ostrovech nebo ve Španělsku. V podobném trendu by se měl nést i nadcházející týden. Alespoň takto hovoří předpovědní modely. Výrazně hluboká brázda nízkého tlaku v oblasti severního Atlantiku bude nadále silně ovlivňovat počasí v západní polovině Evropy. Naopak naše území i širší oblast východní Evropy má v režii silně vyvinutá tlaková výše. Poměrně slunečné a teplé počasí se tak ještě několik dní v Česku určitě udrží. Zatím se předpokládá, že pěkné počasí bude panovat minimálně do poloviny tohoto měsíce.
Obr.: Nadprůměrné teploty ve východní Evropě a podprůměrné teploty na západě
Zdroj: WXCHARTS.EU
Naopak ve Středozemí se mohou obávat dalších dešťů, které aktuálně decimují Itálii. Rozsáhlé povodně již ochromily jih Apeninského poloostrova i přiléhající ostrovy. A ani příští dny nepřinesou zlepšení této vyhrocené situace.
Evropa je tak výrazně teplotně rozdělená. Během uplynulého týdne se teploty na Balkáně pohybovaly asi o 10 °C nad normálem. V některých oblastech je dokonce teplota výše až o 15 °C. Nadprůměrné teplo okupuje také Polsko, Bělorusko, Rusko nebo Baltské země. Naopak západ Evropy je zhruba o 7 °C chladnější.
Velmi příznivé teploty zůstanou v tomto týdnu i v České republice. Začátek týdne příštího se také ponese v poměrně příjemných teplotách mezi 10 až 15 °C. Častěji se objeví déšť nebo slabé mrholení a obloha bude spíše oblačná až zatažená.
Obr.: Výhled teplot pro pondělí 12. 11.
Zdroj: pocasicz.cz