Znáte souostroví Tuvalu? Možná brzy zmizí z mapy
Tuvalu, dříve nazývané Lagunové ostrovy, zahrnuje několik malých ostrůvků. Ačkoliv jeho rozloha pouhých 26 kilometrů čtverečních, Tuvalu je oficiálně uznán jako samostatný stát, který se může pyšnit i jedním prvenstvím. Pokud z populačního žebříčku všech nezávislých zemích vynecháme Vatikán, jedná se o stát s nejmenším počtem obyvatel. Aktuálně na ostrovech žije okolo 11 tisíc lidí. Naopak hustota obyvatel je poměrně vysoká a dosahuje hodnoty 448 obyvatel na km², přičemž se jedná o čtvrtou nejmenší zemi.
Foto: Fiona Goodall
Korálové souostroví Tuvalu můžeme velmi snadno přirovnat k placce. Nejvyšší nadmořská výška dosahuje pouhých 4,5 metrů. Celkově v oceánu postupně mizí 3 ostrovy (Nanumaga, Niutao, Niulakita) a 6 atolů (Funafuti, Nanumea, Nui, Nukufetau, Nukulaelae a Vaitupu).
Lidé na tomto ostrově nikdy neměli lehký život, ale nikdy se nevzdali. Půda zde není příliš úrodná a ostrovy mnohdy ohrožují tropické bouře. Lidé se postupně naučili pěstovat odolné plodiny, které vykazují zvýšenou toleranci na sůl. V zahradách tak mohou růst i modifikované druhy okurek, fazolí, dýní nebo čínského zelí. Stejně tak se obyvatelé snaží eliminovat svou uhlíkovou stopu a žít v souladu s přírodou. Dobře si uvědomují, že jejich domovy ohrožují právě probíhájící změny klimatu, na kterých se podílí i člověk.
Foto: Fiona Goodall
Obyvatelům do budoucna podává pomocnou ruku především Nový Zéland, který přislíbil přijmout každý rok 75 evakuovaných lidí. Podle odhadů zmizí ostrovy za 30 - 40 let.