Znáte červenou řasu Karenia brevis? Ničí pobřeží Floridy
Na Floridě zažívají další dopad globálních změn klimatu a neustále rostoucího znečištění naší planety. Tamní pobřeží vyplavuje mrtvá těla mořských živočichů, která otrávila toxická červená řasa okupující část Mexického zálivu. V tuto sezónu mořští biologové evidují uhynutí 12 delfínů, více než 500 kapustňáků, asi 300 želv a nespočet drobnějších ryb a krabů. Celkově odborníci odhadují masu uhynulých organismů o váze 100 tun. Oblast opustili mořští ptáci v čele s pelikány, kormorány a volavkami. Stejně tak skomírá i místní ekonomika, jež je vysoce závislá na turistickém ruchu. Pláže pokryté uhynulými živočichy nejsou bezesporu lákadlem pro místní ani cizí návštěvníky. Naopak pohled na stříbrný pás uhynulých ryb lemující tamní pobřeží je značně děsivý a odpudivý. Navíc v oblasti roste počet případů respiračních onemocnění u lidí.
Zdroj: WLRN
Jak již bylo řečeno, všechny tyto faktory výrazně negativně ovlivňují turistický ruch v oblasti. Hotely, kavárny a další turistické atrakce zejí prázdnotou. Pokles příjmů místních podnikatelů je o více jak 90 %.
Vědci nadměrné bujení řasy přisuzují rostoucí teplotě oceánu v důsledku zvyšování globální teploty vzduchu a rapidně rostoucí zástavbě při pobřeží, která lokálně navyšuje teplotu. Právě tyto podmínky velmi kladně působí na toxickou řasu Karenia brevis. Tato řasa obsahuje toxickou látku brevetoxin, kterou ze svého těla vylučuje při pocitu ohrožení organismu. Červená řasa se v tomto území vyskytuje každý rok, ale nikdy v takové intenzitě.
Zdroj: Smithsonian Ocean Portal - Smithsonian Institution
Poprvé byla tato řasa popsána v 16. století španělskými mořeplavci, kteří už v této době spojovali červený pás ve vodě s masivním úhynem ryb. Oficiálně tento jev zdokumentovali vědci v polovině 19. století. Ale až během posledních 60 let jsou následky červené řasy vážnější. Během tohoto období se průměrná roční teplota oceánu zvýšila o více jak 1 °C.
Vědci tak nyní přemýšlejí, jak s červenou řasou bojovat. Jednou z možností je filtrace znečištěné vody z oceánu přes ozon a poté její navrácení zpět. Tento systém se už používá ve velkých akváriích.
Zdroj: telemundo51.com