Ovlivnil chladný závěr zimy populaci klíšťat?
Lidí se často domnívají, že teploty hluboko pod bodem mrazu mohou snížit počty jedinců nežádoucích klíšťat. Jarní, letní a částečně i podzimní měsíce by pak pro nás a naše domácí mazlíčky mohly být výrazně příjemnější. Vědci se však shodují, že toto tvrzení není úplně tak pravdivé.
Chladné počasí dokáže zabít dle nového výzkumu Pensylvánské univerzity pouze okolo 20 % populace klíšťat. V laboratorních podmínkách klíšťata většinou umírala mezi -18 až -25 °C, avšak v přírodě je tento hmyz ohrožen dalšími faktory a může zahynout i při teplotách o něco vyšších. Na druhou stranu v laboratořích panují konstantě nízké teploty, které jsou výrazně nebezpečnější. Ve volné přírodě má klíště možnost se ukrýt do listí nebo do půdy, což mu opět pomáhá vyrovnat se s nepříznivým počasím o něco lépe. Stejně tak může pomoci sněhová pokrývka. Studie také ukázala, že některá klíšťata se ukrývají v podmáčených lokalitách, které se později mění led, avšak zamrzání opět klíšťatům nijak neublíží.
Zdroj: wikimedia.com
Nejvíce klíšťat zpravidla zahyne, pokud se velmi často střídají venkovní teploty. Při teplých dnech klíště vylézá ze svého úkrytu, a pokud se rychle znovu ochladí, nemusí si včas své útočiště opět včas nalézt.
Pro naše území vydává každé pondělí a čtvrtek Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem za podpory Ministerstva zdravotnictví předpověď aktivity klíšťat pro daný týden. První předpověď by se měla objevit se začátkem měsíce dubna a obvykle se pravidelné zpravodajství vydává až do října. Termíny se mohou přizpůsobit aktuálnímu průběhu zimy. Někdy se proto začíná s předpověďmi již v březnu a končí až v listopadu. Poslední loňská předpověď byla vydána 19. 11. 2017.