Co ukázaly mrazy v Americe?
Silné mrazy, které zasáhly severní Ameriku, ukázaly dvě věci. Za prvé se ukazuje, že zima rozhodně severní polokouli neopouští a že třeskuté mrazy mohou přijít v podstatě kdykoliv. Letos to bylo v Americe, příští rok to může být v Asii a jednou třeba i v Evropě. V Kanadě a v USA bylo pokořeno několik stovek rekordů i tam, kde se měří několik desítek let.
Zároveň přišlo z USA jedno velké varování. Alternativní zdroje v mrazech selhaly a lidé mrzly ve svých bytech a domech. Vše vyřešil plyn, jádro a fosilní palivo. Cesta k čisté energii se tak výrazně zkomplikovala, protože se ukázalo, že při silných mrazech nejsou spolehlivé. Každý rok poměr čistých energii v USA a v Kanadě roste a v roce 2030 má být dosaženo 50 % veškeré energie.
Američané si se situaci nějak poradí, ale pro Evropu to bylo první varování. Zejména pro automobilový průmysl, který se řítí do doby elektromobilové. Jen si představte, co udělá Váš mobilní telefon, který vezmete na hory a vytáhnete ho v -20 °C mrazu. Můžete mít tu nejlepší baterku na trhu, ale v mrazu se Vám velmi rychle začne vybíjet. Teď už možná tušíte, kam míří následující myšlenka.
Budou elektromobily schopny jezdit v mrazech? Už teď se ví, že auta nebudou moc být vytápěna, tak se řeší, že se udělá nezávislé topení. Hlavní otázka je dojezd takového automobilu. Zatím se dojezdy pohybují kolem 400 km. Při silných mrazech však mohou tyto dojezdy klesnout až o 200 %.
Bohužel s tím úřednicí v Evropě nepočítají a slepě prosazují něco, co není dořešeno. Zimy mohou být v následujících dvaceti letech i přes globální oteplování velmi zákeřné.
Autor: TD