Co se děje s klimatem?
V posledních dvaceti letech se stále mluví jen o globálním oteplováním naší planety. Ano globální klima se opravdu otepluje, ale ne všude a ne vždy. Letošní květen budiž toho důkazem. Překonáváme jeden rekord za druhým a rozhodně tyto rekordy nemají nic společného s teplem. Na některých místech stále nebyl zaznamenán letní den a je pravděpodobné, že na většině území už do konce května ani zaznamenán nebude. Průměrné teploty jsou v těchto dnech nižší než na Vánoce a na Velikonoce často sněžívá.
Počasí se vyrábí v podstatě na třech místech světa. Na severním pólu, na jižním pólu a u rovníku. Pro nás však jižní pól není důležitý a počasí na rovníku ovlivňuje zejména světové oceány, které pak následně mohou ovlivnit i počasí v Evropě. Hlavní výrobna je však na severním pólu. Zde se točí obrovský polární vír, který kolem sebe roztáčí jednotlivé tlakové výše a níže. Fronta střídá frontu, teplo střídá chlad. Takto to vše vypadá, když vír funguje správně. Jednou za čas však dojde k jeho rozpadu a ledová hmota se rozlije, jako když rozbijete skleničku s vodou.
Vzhledem k tomu, že na severním pólu se globální změny klimatu projevují nejvíce, tak polární vír se chová chaoticky.
Jestliže někde zateče studený vzduch, tak se automaticky horký vzduch přesune někam jinam a naopak. Místo toho, aby ledový vzduch zůstal na severu, tak se přesouvá hluboko na jih a v severním Rusku a v Laponsku jsou extrémně vysoké teploty.
Extrémy se tím pádem neustále rozmnožují. Obecně však můžeme říci, že v budoucnu nás čekají spíše teplejší advekce z jihu. Na pět teplých advekcí připadá asi jedna studená. Nebude to dlouho trvat a studené počasí bude vystřídáno opět teplejším obdobím a chladné počasí se přesune zase někam jinam.
Autor: TD