Pranostiky v půli října
Zítra na nás čeká svatá Brigita, která upozorňuje na jeden typický pozimní fenomén. „O svaté Brigitě bývá mlha na úsvitě“ nebo „Brigita svatá, na mlhy bohatá,“ připomíná riziko ranních i večerních mlh. Hned o den později přichází Diviš, jež praví: „Je-li déšť na sv. Diviše, bude mokrá zima.“ V pondělí se však srážky vyskytnou jen velmi ojediněle. O dešti vypovídá i pranostika pro úterý: „Na svatého Záboje déšť si nedá pokoje.“ Tentokrát se především v Čechách, ale i na severu Moravy přeháňky nebo občasný déšť skutečně objeví.
Obr.: Svatá Brigita
Zdroj: wikipedia
Dne 12. října 1006 zemřel mučednickou smrtí svatý Radim, mladší nevlastní bratr svatého Vojtěcha z rodu Slavníkovců. Tento světec pamatuje na přicházející nejchladnější část roku: „Po svatém Radimu chystáme se na zimu,“ stejně tak: „Na svatého Radima zima se počíná.“ O tři dny později nás přivítá svatá Terezie, která opět upozorňuje na drsné počasí: „Po svaté Tereze mráz po střechách leze.“
Obr.: Detail sochy sv. Radima v Libici nad Cidlinou
Zdroj: wikipedia
Poté 16. října slaví svatý Havel, který se prý vyznačuje velmi proměnlivým a nepředvídatelným počasí, neboťˇ: „Svatý Havel – devět počasí za den.“ I přesto dokáže předpovídat zimu: „Jaký den svatý Havel ukazuje, taková zima se objevuje.“ Pokud nespadne ani kapka, bude sucho i v roce 2018. Říká se: „Sucho-li na svatého Havla, bude budoucí rok suchý,“ podobně vyzní i „Suchý Havel oznamuje suché léto.“ Naopak déšť předpoví počasí pro asi nejoblíbenější den v roce: „Déšť na Havla, déšť na Vánoce.“ A jak to vidí předpověď počasí? Očekává se spíše polojasno a dešti bychom se mohli vyhnout. Svatý Havel na závěr nabádá všechny zahradníky: „Na svatého Havla má být všechno ovoce v komoře.“
Zdroj: České Stavby
O úrodě se zmiňuje i 17. října svatá Hedvika: „Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy naleje.“
Autor: SG