Pranostiky do půli června
Již zítra slaví jmeniny Medard, ke kterému se kromě známé pranostiky „Medardova kápě, čtyřicet dní kape,“ váže i „Když prší na Medarda, namokne každá brázda.“ I další pranostika se vztahuje k dešti, neboť: „Když prší na Medarda, nebudou toho roku houby růst.“ Dokonce před deštěm máme jedno velké varování: „Když na Medarda prší, voda břehy vrší,“ tedy měli bychom si dát pozor na povodňové situace. Bohužel ani další pranostika nepřináší do Medardových srážek příliš pozitiva: „Pláče-li Medard, i ječmen zapláče.“ Naši předci na Medarda připomínali i mrazíky: „Po Medardovi ostrá zima už nechodí, ani mráz vinici víc neuškodí,“ navíc „Medardovy mrazy vinné révy nepokazí.“ A jak to bude se zítřejším deštěm vypadat? Menších přeháněk bychom se měli dočkat v Čechách, kde postupně přes den bude přibývat oblačnosti, později odpoledne a večer na západě a severozápadě místy, jinde jen ojediněle, očekáváme přeháňky nebo i bouřky.
Obr.: Sv. Medard
Zdroj: zahradkaruvrok.cz
Již 11. červa na nás čekají pranostiky sv. Barnabáše. „Prší-li na svatého Barnabáše, padají hrozny do koše,“ značící velmi dobrou sklizeň, což dosvědčuje i: „Plačtivý Barnabáš - úroda na vinicích.“ Také se dále říká: „O svatém Barnabáši bouřky často straší.“ V tento den očekáváme nižší teploty do 23° a můžou se ojediněle vyskytnout i přeháňky (méně než 30 % území).
Hned o den později „Svatá Tonička mívá často uplakaná očička,“ kdy očekáváme stále nižší teploty s přeháňkami, ale může se objevit i trvalejší déšť, výjimečně i bouřky. Další pranostika z 13. červa posílá sedláky na louky, jelikož: „Na svatého Antonína broušení kos započíná.“ V půli měsíce pak 15. červa slaví jmeniny sv. Vít. „Déšť na Víta – špatná budou žita,“ ale pokud: „Pohoda na svatého Víta, to dobrota žita.“ Na druhou stranu prý: „Prší-li na svatého Víta, jest úrodný rok, ale žádný ječmen.“ Ač už bude případný déšť pro obilí prospěšný nebo ne, poslední pranostika vzpomíná i na jiné druhy porostů: „Svatý Vít dává trávě pít.“
Zdroj: vtm.e15.cz
Zdali se pranostiky našich předků vyplní, je vždy nejisté, avšak mnohdy se potvrzuje, že sledování jevů v přírodě může pomoci odhadnout budoucí vývoj počasí.
Autor: SG