Označení květen se prvně použilo roku 1805
Název měsíce května, má jako jediný dvě pojmenování. Prvním je máj, který je odvozen z latinského maius a druhým pojmenováním je květen, což je odvozeno od přírody, která zrovna kvete. Toto druhé pojmenování je sice využívanější, ale má poměrně krátkou historii. Poprvé použil název květen Josef Jungman a to roku 1805, do té doby se užívalo výhradně názvu máj.
Pro květen je význačné rychlé ohřívání pevniny, které má za následek zvyšování průměrné teploty vzduchu. Vzhledem k tomu, že se Atlantský oceán ohřívá daleko pomaleji než pevnina, dochází ke změnám tlaku vzduchu nad pevninou a nad oceánem. Nad teplejší pevninou se tlak vzduchu snižuje, zatímco nad chladnějším oceánem se zvyšuje a vzhledem k tomu, že dochází ke snaze o vyrovnání tlaku mezi oceánem a pevninou, proudí nad Evropu chladnější a vlhčí vzduch od oceánu. Z tohoto důvodu bývá pro květen typické časté střídání pěkných dní s vysokými teplotami za dny chladné s deštěm a s bouřkami.
Průměrná teplota vzduchu se v květnu pohybuje okolo 13 °C, což je o 5 °C více, než v dubnu a teplota je shodná se zářijovými hodnotami. Průměrný úhrn srážek se pohybuje okolo 80 mm (1 mm srážek se rovná 1 litru vody na m2). Trvání slunečního svitu se pohybuje okolo 210 hodin za měsíc. Oproti dubnu je to nárůst o 50 hodin a je srovnatelný se srpnem.
Z hlediska pranostik jsou jednoznačně nejdůležitější ledoví muži a pranostiky o nich mluví takto. Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta. Pankrác, Servác, Bonifác pro sadaře jsou zlí chlapci. Pan Serboni pálí stromy.
Obecné pranostiky pro květen jsou následující. Studený máj, v stodole ráj. V máji aby ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Když máj vláhy nedá, červen se předá. Když se v máji blýská, sedlák si výská. Mokrý máj, v stodole ráj. Večerní rosy v máji hodně sena dají. V máji hřímoty nedělají trampoty. Chladno a večerní mlhy v máji hojnost ovoce a sena dají.