Nezapomeňte na barborky
Dnes 4. prosince bychom měli všichni vyrazit ven s nůžkami a přinést si domů pár větviček ovocných stromů. Je totiž den svaté Barbory, která se snaží nám doma vykouzlit trochu jara. V teple mohou natrhané větvičky krásně vykvést, a dokonce některým z nás odkryjí i budoucnost. Konkrétně svobodným slečnám, které by se už chtěly vdávat. Pokud větvičky dívce vykvetou do Štědrého dne, je veselka téměř jistá.
Zdroj: horoskopy
Tradice barborek je velmi dlouhá a v průběhu dějin se mění. Podle rozkvetlých větví se vybíral snoubenec pro Pannu Marii. Tato taktika se používala i pro obyčejné dívky, které měly více nápadníků. Každá větvička reprezentovala jedno jméno, a která vykvetla nejdříve, označila toho pravého. Původní zvyk se datuje do dob pohanských, kdy už tehdy větvičky předpovídaly svatbu. Většinou se využívaly větve břízy. Dívka si posléze rozkvetlé snítky dala do šněrovačky, aby si ji potenciální ženich mohl všimnout a rychleji se rozhoupat. Když větvičky nevykvetly, bylo to znamení, že žena již nebyla panna. V některých dobách se rozkvetlé větve svázaly do věnečku a žena si je brala do kostela na Hod Boží. Přes díru ve věnci mohla pak osoba odhalit čarodějnici, která seděla k oltáři zády.
Obr.: Koleda svaté Barbory
Zdroj: stastny-usmev.cz
Nejčastěji lidé upřednostňují třešňové větve, která symbolizuje Ježíše Krista. Ale co si nakonec dáte do vázy je čistě na vás. S velkou pravděpodobností vykvete i zlatý déšť nebo jabloně.
K tak významnému dni se samozřejmě váže i několik pranostik. „O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře,“ což pro dnešní den splňuje většina našeho území. A kde je zasněženo, tam bude v příštím roce bohatá seč: „Má-li svatá Barbora bílou zástěru, bude příští rok hodně trávy.“ Sníh je nutno využít, a tak neváhejte a vyrazte na kopec: „Na svatou Barboru saně do dvoru.“ A pokud čekáte, jaké bude počasí v příštích dnech, Barbora Vám dává jednoduchou odpověď: „Jaké je počasí na sv. Barboru, takové bývá až do Vánoc.“
Zdroj: pxhere.com
Autor: SG