Zanedlouho se můžeme těšit na obří Měsíc
Listopad se stal měsícem, kdy se naše jediná přirozená družice – Měsíc přiblíží na nejkratší vzdálenost k naší planetě v celém roce 2016. Není to však jen v rámci letošního roku, ale dokonce se Měsíc ocitne nejblíže Zemi od roku 1948. A pokud se vám nepodaří v tomto listopadu obří měsíc spatřit, bude si na další takovou příležitost dle NASA počkat až do 25. listopadu roku 2034.
Pokud si tedy nechcete tuto jedinečnou podívanou nechat ujít, poznamenejte si do diáře datum 14. listopad. Určitě nejen astronomové si přijdou na své. Měsíc bude na noční obloze vypadat mnohem objemnější, než jak jej můžete běžně vídat. Uvádí se, že jeho velikost bude až o 14 % větší a nejen to. Dokonce ze zemského povrchu budeme vnímat asi o 30 % intenzivněji „jeho“ záři. Určitě tak luna dosvědčí svému označení „super-měsíc.“ Tento název vznikl v roce 1979, kdy jej poprvé použil astronom Richard Nolle. Nolle využíval tento termín k popisu novu nebo úplňku, což se právě děje, když je Měsíc poblíž největšímu přiblížení k Zemi. Velmi zajímavé je pak poměrně alternativní označení – „mega beaver moon.“ V doslovném překladu „ohromný bobří měsíc,“ který odkazuje na historické slovo anglického původu pro listopad – „November.“ Staří američtí farmáři totiž zasvětili období listopadu lovu bobrů, jejichž kožešina byla vysoce ceněná pro zimní období.
Zdroj: Paul Connors
Takže ještě jednou připomínáme. V noci ze 14. na 15. listopad si nenechte ujít tento neobvyklý až magický fenomén. A kdy bude jev nejsilnější? Účinky super-měsíce se zpravidla zesilují, pokud je zrovna Měsíc ve fázi úplňku. Předpokládá se, že plná fáze nastane zhruba ve dvě odpoledne (středoevropského času), nicméně i přesto bude nezvykle velký měsíc k vidění velmi dobře celou noc. Samozřejmě nejdůležitější podmínkou jsou příznivé meteorologické podmínky. Všichni tak doufáme, že nastane jasná noc.
Autor: SG