Na Marsu bylo zachyceno prachové tornádo

Na Marsu bylo zachyceno prachové tornádo
14.05.2016
Ač se nám může zdát, že na dalších planetách z naší sluneční neprobíhají žádné meteorologické jevy, nenechte se mýlit. I naši vesmírní sousedé zažívají zajímavé události. Bohužel je z drtivé většiny nikterak nezachytíme přímo na povrchu dané planety. Před měsícem se však něco takového podařilo na Marsu.

Úžasný snímek, jenž vznikl složením několika obrazů do mozaiky, vyfotilo jedno z vozítek, které nyní brázdí povrchu Marsu. Navigační kamery, připevněné na šestikolovém robotu, 1. dubna zachytily prachové tornádo podél okraje Endeavour kráteru rudé planety. Strmé svahy kráteru překonávalo vozítko Opportunity, které vlastní NASA. Opportunity je mladší bratr Spiritu, který byl na povrch Marsu vysazen v roce 2004. Spirit již nekomunikuje se svými manipulátory od roku 2010, o několik měsíců mladší Opportunity funguje dodnes. Robotická vozítka byla vyslány na tříměsíční misi, aby nalezly známky po kapalné vodě, která by v minulosti proudila po povrchu rudé planety.

Sonda Opportunitiy přináší jedinečné záběry na povrch planet ve vesmíru
Obr.: Prachové tornádo na Marsu
Zdroj: NASA / JPL / Cornell / Ken Kremer / kenkremer.com / Marco Di Lorenzo

Obě mašiny našly mnoho důkazů o přítomnosti kapalné vody, avšak objevily toho mnohem více. Nejnovější fotografie písečného tornáda je dalším významným příspěvkem. Píseční tornádo se anglicky nazývá "dust devil," tedy v doslovném překladu prachový ďábel. Písečný vír je poměrně silná, dobře vytvarovaná vichřice, která má poměrně dlouhý poločas rozpadu. Oproti tornádu vzniká od přehřátého zemského povrchu a postupně prorůstá směrem vzhůru, do vyšších hladin atmosféry. Naopak tornádo vzniká ve vyšší vrstvě atmosféry a klesá k zemi. Velikost víru může nabývat různých hodnot. Ty nejmenší dosahují rozměrů 0,5 m x 0,5 m, největší pak měří na šířku 10 m a vysoká jsou i 1 km. Prachové víry, které můžeme potkat na naší planetě, jsou většinou neškodné, ale můžou ve vzácných případech narůst do dostatečné velikosti, aby představovaly hrozbu pro majetek i lidi.

Kráter na planetě Mars
Obr.: Celá ujetá trasa vozítka Opportunity během 12 let a menší výřezy z jeho cesty
Zdroj: NASA / JPL / Cornell / Ken Kremer / kenkremer.com / Marco Di Lorenzo

Vědec a novinář Ken Kremer se svým kolegou Marcem Di Lorenzem dokázali jednotlivé snímky prachového tornáda poskládat do jednoho celistvého snímku, jelikož robot snímá své okolí otáčením kamery postupně o 10 stupňů. Opportunity za 12 let pokryl asi 42,75 km2 povrchu Marsu, díky čemuž si drží své prvenství v žebříčku největší ujeté vzdálenosti vozidla na povrchu jiné planety než Země. Trasu vozítka Opportunity přibližuje obrázek níže.

Autor: SG

frame-scrollup