Osud Hirošimy a Nagasaki zpečetila jasná obloha

Osud Hirošimy a Nagasaki zpečetila jasná obloha
23.03.2017
USA plánovalo atomový útok na Japonské ostrovy již dlouho. Nakonec byla zasažena v srpnu roku 1945 města Hirošima a Nagasaki. Počasí si v této události z druhé světové války zahrálo významnou roli.

Zvolení konečných cílů dopadu atomových bomb je jedním z nejčastějších dotazů ohledně válečného konfliktu mezi Spojenými státy a Japonskem. Méně známou informací bývá fakt, že k prvnímu svržení bomby mohlo dojít už na podzim roku 1942, kdy armáda převzala zodpovědnost a dozor nad celým atomovým projektem. Avšak finálního produktu bylo dosaženo až v roce 1945. Na bombě pracovalo neskutečné množství vědců a inženýrů, kteří nakonec dokázali stvořit atomové monstrum. Mezi roky 1942 a 1945 se navýšila potencionální úspěšnost bomby z 60 % na 90 %. K zajištění účinnosti bomby byly například prováděny testy v Novém Mexiku.

Výbuch v Hirošimě
Obr.: Hirošima po útoku
Zdroj: Vláda USA

Hirošimská bomba byla připravena od 31. července a čekalo se jen na vhodné počasí. Stejně tak druhá bomba měla být svržena co nejdříve po hirošimské, znovu se mělo vyčkat na vhodnou viditelnost. Potencionální cíle se však vybíraly už od jara 1945. Kromě matematiků, fyziků a expertů přes výbušniny se na zvolení vhodného objektu podíleli i meteorologové, kteří měli za úkol co nejpřesněji předpovědět počasí v době vypuštění bomby. Analyzovány tak byly záznamy počasí za posledních 5 let, na základě kterých se zjistilo, že nad Tokiem nikdy nepanovaly potřebné podmínky pro svržení bomby 2 dny za sebou. Hlavní město tak bylo ušetřeno. Nejhorší podmínky pak všeobecně měly na ostrovech panovat v měsíci červnu. Posléze se mělo počasí zlepšovat během července a optimální podmínky vykazoval měsíc srpen, kdy se poté opět zkoumané faktory výrazně zhoršily v měsíci září. Jelikož se ukazovalo, že ideálních dní nebude mnoho, letadla musela být neustále v pozoru. Navíc se vědělo, že v září už může být americké snažení marné.

Po výbuchu atomové bomby v Nagasaki
Obr.: Přeživší uprchlíci z Nagasaki
Zdroj: Národní archiv Japonska

Američané chtěli Japonce přimět ke kapitulaci a strategické město Hirošima jim k tomu mělo dopomoc. Svržení bomby proběhlo úspěšně a letouny se chystaly na další cíl – Kokuru. Nagasaki byl až záložní plán. Strašného osudu Kokuru ušetřila oblačnost, kdy obloha byla více jak ze 70 % pokryta mraky. Naopak nad Nagasaki se přechodně vyjasnilo, což dovolilo kapitánu Kermitu Beahanovi zahájit útok. Osud města a jeho obyvatel byl nadobro zpečetěn.

Výbuch v Nagasaki
Obr.: Měsíční krajina, z které vystupuje pobořený chrám (Nagasaki - Urakami)
Zdroj: Národní archiv Japonska

Autor: SG

frame-scrollup