Ohlédnutí za povodní roku 2002
První vlna srážek dorazila do České republiky 6. – 7. srpna, přičemž nejvíce zasažené byly jižní Čechy. Nejvyšší srážkové úhrny zaznamenaly především Českokrumlovsko a Novohradské hory, kde napršelo od 130 do 200 mm. Rekordmany se staly stanice Staré Hutě (254 mm) a Pohorská Ves (278 mm).
Přesně před patnácti lety – 8. srpna okupovaly Česko lokální lijáky a bouřky. V tomto období napršelo každý den 30 – 55 mm, největší množství srážek hlásil pak Lodhéřov (98 mm). O pár dní později se mezi 11. a 13. srpnem vynořila druhá, intenzivnější vlna srážek, přičemž déšť přecházel postupně ze západu na východ.
Obr.: Děčín po průchodu velké vody
Zdroj: Jiří Urban
Příčinou povodní byla tlaková níže, která ovlivňovala počasí v Čechách od 6. srpna. V dalších dnech se velmi rychle sytily jihočeské a západočeské řeky, které postupně dosáhly průtoků padesátileté vody. V Praze průtok na Vltavě činil 1500 m3/s. Ve druhé vlně byla půda značně nasycená, což způsobilo, že některé oblasti v Čechách zažily až tisíciletou povodeň. Při této srážkové epizodě byla již také plně naplněna Vltavská kaskáda, která ztratila potřebnou retenční schopnost. Povodňová vlna postupovala až do Labe, kde i přes značné vylití vody v Polabské nížině, záplava dorazila až do Německa.
Obr.: Areál Lovochemie v Lovosicích
Zdroj: Roman Čejka, MF Dnes
Tyto dvě povodňové vlny zasáhly mnoho českých obcích. Dne 8. srpna se voda z Malše vylila v Českých Budějovicích, přičemž došlo k evakuaci více jak 2 tisíc lidí. O tři dny později bylo město znovu v pohotovosti a proti zatopení historického jádra bojovali i v Třeboni. Nejhorší situace nastala 12. srpna (nástup druhé vlny), kdy byly pod vodou všechna větší jihočeská a západočeská města. Samozřejmě s velkou vodou bojovalo i mnoho vesnic. Další den se hroutily do rozbouřených řek první mosty a zaznamenáno bylo i přerušení přívodu elektrické energie do některých lokalit. Navíc povodeň přišla i na Moravu, konkrétně pohotovost vypukla v okrese Znojmo. Praha se dostala do problémů zejména 14. srpna. V tento den dosahovala Vltava průtoků 4700 m3/s a vodou se zatopilo metro. Další komplikace se objevily 15. srpna, kdy došlo k zaplavení areálu Spolany Neratovice. Do vodních zdrojů přes veškerou snahu unikl chlór. Závěr povodní přinesl nesnáze do povodí Ohře, zatopeno bylo mimo jiné i město Terezín.
Obr.: Město Terezín, 17. srpna 2002
Zdroj: Deník/Karel Pech
Celkově povodně připravily toho roku o život 17 lidí a postihly 753 obcí. Škody se vyšplhaly k 73,3 miliardám korun.
Autor: SG