Vědci vytváří tzv. "super" korál, který by mohl odvrátit ničivé dopady oteplování oceánů
Vysoké teploty oceánů velmi často nutí koráli odstranit ze svého organismu řasu, která žije v jejich tkáních, následkem toho korál bledne. Avšak koráli začnou velmi brzo řasu postrádat, jelikož jim zmizí významný zdroj potravy. Takovýto korál je mnohem náchylnější k nemocem. Korál se dokáže zotavit z mírného blednutí, ale dlouhodobé bělení bývá smrtelné.
Obr.: Řasa Symbiodinium trenchi, která žije uvnitř korálů v symbióze a umožnuje jim využívat produkty fotosyntézy
Zdroj: upload.wikimedia.org
Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) v říjnu 2015 vyhlásil stav třetího globálního bělení korálů. Největší projevy pak pociťují v Karibiku – tedy útesy Haiti, Dominikánské republiky, Puerto Rico a Panenských ostrovů. Letošní sezóna je mnohem pro korály drastičtější, jelikož projevy aktuálního El Niña jsou opravdu extrémní a teplota oceánu nadměrně roste.
Obr.: Ohrožené korály v Karibiku, které by se mohly dočkat obnovy
Zdroj: voices.nationalgeographic.com
Výzkumníci z Havajské univerzity pracují na identifikaci skupin korálů, které jsou silně pod vlivem zvýšování teplot vod. Silnější a odolnější kmeny korálů vůči okolí jsou pak nazývány „super" koráli. Tato skupina korálů je pak nucena vydržet v laboratorních stále teplejší a kyselejší vodu. Vědkyně Ruth D. Gates tvrdí, že ne všichni koráli jsou stejně odolní a někteří dokáží odolat i nepříznivým podmínkám. Tito odolní koráli jsou pak základním kamenem pro nové generace. Jedná se tedy o proces asistované evoluce – silnější koráli, kteří dokáží přežít v nových podmínkách teplých oceánů, jsou množeni a podporováni ještě k větší odolnosti.
Obr.: Zdravý korálový útes
Zdroj: Jim Maragos
Tým pracovníků doufá, že během 5 let bude vytvořena banka rezistentních kmenů korálů, které pak budou vysazeni na poškozené a obnažené útesy. Cílem je, aby tyto „super koráli“ pomohli ve množení stávajícím korálů a celkově zvýšili odolnost útesů.
Obr.: Mrtvé bílé koráli v Jižním Pacifiku
Zdroj: Brian J. Skerry, National Geographic
Pokud by korálové útesy dále umíraly kvůli teplejší a kyselejší vodě, byly by mořské ekosystémy výrazně změněny a jejich obnova by byla takřka nemožná.
Autor: SG