Tiká pod Yellowstonem klimatická bomba?

Tiká pod Yellowstonem klimatická bomba?
17.10.2017
Již v bibli se hovoří o konci světa, který můžeme připodobnit smršti meteoritů. Vědci, ale důrazně varují: "Nevyhlížejte zkázu světa z nebe, ale dívejte se spíše pod naši zem." Národní park Yellowstone by mohl být ohniskem pravého nebezpečí.

Podle mnoha studií se ukazuje, že pod Národní parkem Yellowston spí supervulkán, který má potenciálně destruktivní sílu, která by mohla poslat celou planetu do tzv. sopečné zimy a tmy. Někteří jsou přesvědčeni, že k erupci by mohlo dojít během několika dalších dekád. Výzkumníci z Univerzity v Arizoně představili nová data, která tvrdí, že tlak pod Yellowstonem může růst rychleji, než se myslelo. Nová analýza naprosto mění pohled na skrytou hrozbu. Dříve se odhadoval výbuch v řádu tisíce let, nyní skeptici předpovídají erupci na začátku 30. let 21. století. Závěry vědecké zprávy jsou značně překvapivé. V jádru vulkánu se ukrývá více jak 1 tisíc km2 roztavených hornin a popela. Výbuch sopky by vyprodukoval 250 000krát více materiálu nežli při výbuchu svaté Heleny v roce 1980.

Yellowstonský národní park
Zdroj: University of Utah

Podle CBS News bylo v historii naší planety (asi posledních 2,1 miliónů let) jen 3 podobně velké erupce, které všechny měly nedozírné důsledky na fyzikální i chemické jevy na Zemi. Při erupci by se do atmosféry uvolnilo nepředstavitelné množství materiálu. Yellownstonská sopka naposledy explodovala asi před 631 tisíci lety a dokázala ovlivnit chod planety na 100 tisíc let. Sopečný poopel funguje jako kondenzační jádro pro vznik kapek a zároveň se zvyšuje zastínění povrchu. Následkem je výrazný pokles teplot vzduchu a nárůst srážek. Aby se zabránilo podobně hrozivému scénáři, NASA usilovně pracuje na technologii ochlazování podzemního masivu. Plán je následující – studenou vodu pouštět pod zem a teplou ji na povrchu zase využít. Byla by tak upotřebena levná geotermální energie a zároveň by se zamezilo děsivému scénáři.

Yellowstonský národní park je pod zemí v ohni
Zdroj: National Geography

Všichni věří, že se plán podaří. 

Autor: SG

frame-scrollup