Tajfun Winston zasáhl Fidži
Mohutná tropická cyklóna Winston způsobila rozsáhlé škody na ostrově Fidži. Ve dnech 20. a 21. února byla síla tohoto tajfunu na úrovni číslo 5, tedy na nejvyšší možné kategorii. V průměru zde rychlost větru dosahovala až 220 km/h, v nárazech však atakoval vítr až 315 km/h.
Obr. 1 Družicový snímek zachycující Winston těsně před ostrovy
Zdroj: inmedia.ba
Národní úřad ve Fidži aktivoval nouzový provoz Center. Byl vyhlášen 30 denní stav přírodní katastrofy. Zprávy o obětech na životech jsou četnější a četnější. K dnešnímu dni jich bylo potvrzeno 29. Hodně lidí se však pohřešuje a je pravděpodobné, že po zlepšení počasí jich bude více.
Winston byl jeden s nejsilnějších tajfunů, který kdy udeřil na Fidži. Jeho intenzita je srovnatelná s tajfunem Pam, který zdevastoval Vanuatu dne 14. března 2015. Kromě silného větru se vyskytovaly přívalové srážky, které vedly k záplavám.
Obr. 2 Ačkoliv stromy jsou zde na silné větry adaptovány, tak tento vítr byl již moc silný
Zdroj: tiscali.cz
I přesto, že velká část ostrova Fidži je zničena, tak místní meteorologická služba stále funguje a vydává pravidelné výstrahy pro celou oblast.
Dle WMO je nutné hledat příčinu takto silného tajfunu opět v současném El Nińu, který zajistil existenci teplé podpovrchové mořské vody. Sezonní výhled počasí naznačuje, že v nejbližších týdnech budou takto silné cyklóny pravděpodobné i v dalších lokalitách, jakými jsou například Šalamounovy ostrovy, Wallis a Futuna, Tokelau, Samoa atd.
Ostrovy v Tichomoří jsou zranitelné vůči extrémním klimatickým jevům, ke kterým přispěla změna klimatu a zvyšování hladiny moří. Letos se k tomu přidalo i silné El Nińo. WMO pracuje na zlepšení předpovědi počasí a klimatických služeb pro malé ostrovní rozvojové státy.
Oficiální sezóna tropických bouří začíná v této oblasti od 1. listopadu a konči 30. dubna.
Obr. 3 Pokud ostrovy Fidži zrovna nebičují tajfuny, tak je to ráj na zemi
Zdroj: worldtravel.com
Zdroj: WMO
Autor: TD