Sněhová bouře zabila 9 horolezců na vrcholu Gurja v Nepálu
Těla osmi horolezců – čtyř Jihokorejců a čtyř nepálských průvodců byla v sobotu nalezena v troskách jejich tábora záchranným týmem. V brzkých ranních hodinách se záchranáři vypravili do zájmové oblasti, ačkoliv meteorologické podmínky jejich práci příliš nepřispěly. Na hoře Gurja neustále panuje silný vítr a mrazivé teploty. Pátý horolezec z Jižní Koreje byl dlouho považován za nezvěstného, ale nakonec bylo potvrzeno, že i on setrval v táboře a byl prohlášen za zesnulého.
První, kdo následky sněhové bouře zaznamenal, byl pilot helikoptéry Siddartha Gurung. Dle jeho výpovědi byl celý kemp zničen, stany byly odváty stovky metrů daleko a ani po přistání nebylo v důsledku silného větru možné najít těla obětí. Záchranná akce byla zahájena poté, co téměř 24 hodin neposlali členové výpravy žádnou zprávu řediteli expedice. Horolezci kempovali ve výšce 3 500 metrů nad mořem od začátku tohoto měsíce, kde čekali na příznivé počasí. Jejich cílem bylo zdolat vrchol hory ležící ve výšce 7 193 m n. m. Členem výpravy byl i Kim Chang držící rekord z roku 2013 jako horolezec, který dokázal za nejkratší dobu pokořit 14. nejvyšších hor světa bez zásob dodatkového kyslíku.
Obr.: Vrchol Gurja
Zdroj: Caingram.info
Tato sněhová bouře si vyžádala nejvyšší počet životů od události v roce 2015, kdy 18 lidí zahynulo na nejvyšší hoře světa – Mount Everestu (8 848 m). Oblast tehdy zasáhlo ničivé zemětřesení. Rok před tímto incidentem zemřelo 16 Šerpů na tomtéž vrcholu poté co se strhla lavina.
Hora Gurja byla poprvé zdolána v roce 1969 japonskou výpravou a poté byla dlouhých 22 let nechána ladem. Jihokorejský tým plánoval vydat se vzhůru po prozatím nikdy nevyužité cestě. Doposud zahynuli při zdolávání vrcholu 4 horolezci a pouhých 30 bylo úspěšných. Pro porovnání vrchol Mount Everest přivítal již více jak 8 tisíci lidí.
Obr.: Vrchol Gurja
Zdroj.: Himalayan Smile Treks