Požáry v USA opět hlavním problémem
Zatímco Evropě se zatím výraznější horka vyhýbají, tak USA už má za sebou několik horkých dnů, kdy maximální teploty překračovaly i 40 °C. Zejména západní pobřeží zažívá velká sucha, takže stále aktuálnější začínají být lesní požáry, které komplikují všem život.
Vzhledem k tomu, že požáry jsou v USA poměrně pravidelným jevem, tak zde se provádí různé prevence, aby nedocházelo ke katastrofálním následkům.
Například hasiči v Kalifornii mohou zabavit dopravní prostředky, které mohou pomoci při hašení požárů nebo mohou požádat vlastníky vrtulníků, aby pomáhali při zásobě vody k jednotlivým ohniskům atd.
Obr. Kalifornie v těchto dnech zažívá peklo, sucho a velmi vysoké teploty opět vytvořily ideální podmínky pro oheň
Zdroj: ABC News
V Utahu zase mají jiný problém. I tam panuje velké suché a hlavní hrozbou jsou suché bouřky, kdy blesky zapalují lesy. Tamní vláda se proto rozhodla, že v národních parcích a přírodních sportovištích budou probíhat preventivní evakuace při každém podezřelém mraku, který se nad konkrétním místem přežene. Majitelé a správci těchto rezervací pak musí zajistit, aby všichni turisté opustili tyto lokality. I přesto, že meteorologové v USA mají nejmodernější techniku na světě pro předpověď hurikánů či tornád, tak nejsou schopni včas vyhodnotit bouřkový mrak. Zrádnost těchto bouřkových mraků je v tom, že na radaru není vůbec vidět, protože na sebe neváže žádné srážky. Jakmile však dosáhne určité výšky, tak může vyplodit elektrický výboj, který v případě zásahu do stromů může způsobit okamžitý požár.
Těžko si jen představit, že by se v naších podmínkách tato prevence dala uplatnit také. Myšlenka, že při každém černém mraku se například zavřou zoologické zahrady, národní parky nebo přírodní koupaliště, je asi nereálná. I když kdo ví, kam zákony zajdou až se sucho dostane za neúnosnou mez. A že k tomu nemáme daleko…
Autor: TD