Jižní Evropa bojuje s požáry
Jistě vám neutekly velmi dramatické záběry z Chorvatska, kde se vyskytují mohutné lesní požáry, které se bohužel přiblížily až k městu Split, které se považuje za centrum Dalmácie. Požáry v Chorvatsku se vyskytuji celkem pravidelně, protože srážek v této oblasti do května do září není mnoho. Díky horkému a suchému klimatu se zde nedaří listnatým stromům, takže nejčastěji se zde vyskytují borové lesy, které alespoň částečně přináší do těchto částí Evropy zeleň. Borové lesy jsou však velmi náchylné k požárům a když začne borovice hořet, tak začíná opravdové peklo.
Obr. 1 Největší požáry se v Chorvatsku vyskytly u Splitu a na ostrově Hvar
Zdroj: čtk
Hasiči v Chorvatsku využívají pravidelně leteckou techniku, ať už vrtulníky, které tahají speciální vak s vodou nebo hasící pěnou. Vrtulník se nejčastěji používá při zárodku požárů. Každé větší město má k dispozici i letadla, která mohou přistávat na moři, kde nabírají vodu a hasí i rozsáhlejší požáry. Letadla slouží i pro monitoring rozsáhlých oblastí na ostrovech.
To co se však odehrávalo v minulých dnech kolem Splitu vyžadovala speciální nasazení pozemních složek. Požáry se totiž dostaly až k předměstí Splitu a hasiči, tak měli jasný úkol a to zachránit obydlí. V první řadě však proběhla masová evakuace, která se nevyhnula ani turistům.
Jednotlivé domy se zachraňují tak, že hasiči vytvoří linii s dostatečnou zásobou vody či hasičské pěny a kropí samotný požár a zároveň i místa, která chtějí zachránit. Jejich taktika je opravdu dokonalá a dodržuje se do posledního detailu. Jen díky početné zásobě dobrovolných hasičů se lesní požáry neproměnily v ještě větší katastrofu.
Obr. 2 Hasiči zachraňují obydlí mnoha způsoby až na poslední chvíli
Zdroj: i60.cz
Lesy nehoří jen v Chorvatsku. Požáry hlásí Černá hora, Itálie či Portugalsko. Bohužel v dalších dnech se v jižní Evropě srážky nečekají, takže situace se zde zlepšovat nebude.
Autor: TD