Čeká nás extrémní vpád arktického vzduchu
To o čem jsme před několika dny psali, jako o teoretické možnosti, se v těchto hodinách stává skutečností. Polární vortex se rozpadá a nad Evropou začíná zcela anomální proudění, které k nám přinese extrémní studený arktický vzduch. V historii se západní větry takto výrazně změnily na východní v roce 1985, kdy po této změně nás zasáhly extrémně silné mrazy. V článku z předminulého týdne jsme si tuto historickou synoptickou situaci připomněli a vše nasvědčuje tomu, že situace se bude téměř totožně opakovat i v letošním roce, ale na konci února. Znovu se ukázalo, že pracování s historickými daty při určitých anomáliích je daleko efektivnější, než jen sledovat meteorologické modely, které ještě minulý týden čekaly na konec února jaro.
Polární vír se roztrhnul na několik částí a jedna z této části vtrhne ze severovýchodu do Evropy. Od víkendu by se průměrná teplota v hladině 850 hpa měla pohybovat kolem -18 °C, což bude znamenat celodenní mrazy, na některých místech i arktické dny a noční minima mohou klesat i k -22 °C, v mrazových kotlinách i k -30 °C.
Takto studené počasí bylo v České republice v tomto období v roce 2006, ale zde to nebylo ani tak způsobeno prouděním, ale obecně velkou zásobou ledového vzduchu a vysokou sněhovou pokrývkou. Velmi studené proudění podobné tomu, které by mělo od víkendu nastat, se naposled v České republice objevilo v roce 1963, kdy však arktické pole bylo daleko méně plošné. V historických datech nenajdeme pro konec února tak rozsáhlý vpád arktického vzduchu do Evropy!
Obr. 1 V roce 1963 k nám zatekl arktický vzduch od severu až severovýchodu, z tohoto období je zaznamenáno několik teplotních rekordů
Zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 2 Předpověď teploty v 850 hPa pro konec února letošního roku budí opravdu respekt
Zdroj: wetterzentralde.de
Příroda dostane velkou lekci, protože ne všude leží sníh, takže nás čekají holomrazy, zamrznou rybníky a dokonce i potoky a řeky. Velmi pravděpodobně zamrzne i půda, stavební práce se zastaví. Počasí bude připomínat spíše polovinu ledna. Na začátku března s tím, jak se ke slovu začne dostávat teplejší vzduch ze Středomoří, se bude zvyšovat pravděpodobnost sněžení. Není vyloučeno, že se dočkáme i nějaké březnové sněhové kalamity. Je velmi pravděpodobné, že bude na mnoha místech překonána maximální výška sněhové pokrývky pro letošní zimu. Do konce února však žádné významné srážky nečekejme.
Obr. 3 Předpoklad srážek na přelom konec února a začátek března
Zdroj: wetterzentrale.de
Autor: TD