Bouře v Itálii si už vyžádaly 29 životů a skácely 14 milionů stromů
Apeninský poloostrov i přiléhající ostrovy již dlouhodobě ohrožují silné deště. V nebezpečí nejsou pouze místní, ale i turisté. V pátek zahynula německá návštěvnice po zasažení bleskem na ostrově Sardinie. Celkově se počet obětí vyšplhal už na 29. Většina lidí zahynula po pádu stromu.
Obr.: Jachty v Benátkách
Zdroj: Sky News
Intenzitu dešťů velmi dobře ilustrují data vydaná asociací italských zemědělců Coldiretti. Dle jejich údajů se k zemi již skácelo 14 milionů stromů. Většina z nich je pak situována na severu země. V Alpách poblíže města Belluna (asi 100 km severním směrem od Benátek) byly borovice a smrky rozdrceny na třísky. Stromy pokryly i hladinu nedaleké přehrady Comelico poblíž hranice s Rakouskem poté, co sem byly naplaveny po řece Piave. Dle odborníků bude trvat celé století, aby se tyto zasažené lokality dostaly do původního stavu. Celkově jsou na severu nahlášeny největší škody na majetku. Konkrétně se jedná o regiony Trento a Benátsko. Mnohé vesnice byly odříznuty od světa po přehrazení komunikací masivními sesuvy půdy. Voda zaplavila i město Benátky, přičemž tamní ulice a náměstí byly pokryty nejvyšší vrstvou vody za poslední dekádu. Oblast bičovaly i silné větry, které v nárazech dosáhly rychlosti až 180 km/h. Odhaduje se, že bouře už způsobily hmotné škody v hodnotě nejméně 1 miliardy eur (necelých 26 miliard Kč).
Obr.: Rapallo, severní Itálie
Zdroj: Fox News, Antonio Calanni
Další ohnisko bouří spadá na jihozápad Itálie a blízké ostrovy Sardinie a Sicílie. Zde byla situaci nejkritičtější v neděli. Na jihu ostrova Sicílie ve městě Sciacca se zřítilo několik mostů. Celkově na ostrově přišlo o život 12 lidí.
Bohužel ani v příštích dnech si Itálie neoddechne a v důsledku tlakové níže budou do oblasti přicházet další srážky.
Zdroj: The Sun