Grafické prostředí pro meteorologické modely – Ventusky
I přesto, že meteorologické modely nejsou stále dokonalé a dělají časté chyby i na několik hodin dopředu, tak grafické prostředí se neustále zlepšuje. Když se první meteorologické modely dostaly na internet, tak to byla pouze spleť černobílých kódů, které rozluštil jen zkušený meteorolog. Postupně se však začaly přidávat barvičky a modely byly srozumitelnější i pro amatérské meteorology. Doba pokračuje dál a vizualizace modelů začíná oslovovat i lajky, které s meteorologii nemají nic společného. Ta jak se dnes jednotlivé meteorologické údaje prezentují, dokážou nadchnout každého.
Jedním takovým je i webová aplikace Ventuska. Zajímavostí tohoto webu je fakt, že se jedná o českou produkci.
Webová aplikace požívá data hned ze tří globálních modelů. Je jím něměcký model ICON, kanadský model GEM a globální populární model GFS. Díky těmto třem modelům můžete zjistit, že ne vždy je předpověď stejná, někdy se výsledky dost odlišují.
Počasí na Zemi funguje jako provázaný klimatický systém. Například hurikán v Atlantiku ovlivní i rozložení tlakových útvarů v Evropě. Výjimečně se dokonce do samotné Evropy dostane jako post-tropická bouře. Znázornit provázanost celého systému umožňuje aplikace Ventusky, která na mapě světa zobrazí vývoj tlaku, větru, oblačnosti, srážek nebo teplot.
Aplikace vám během krátké chvíle představí počasí na celém světě aniž, by jste se museli proklikávat různými stránkami. Srozumitelně jsou zde popsané jednotlivé meteorologické prvky. Aplikace je doplněna i možnosti najít jakékoliv místo na světě, takže pokud například cestujete do zahraničí, gps souřadnice najdou přesnou lokalitu.
Již dříve se na internetu objevily tzv. Vyndytv, které dokáží zachitit i vlny na moři.
Obr. 1 Vizualizace webové aplikace Ventusky
Zdoj: ventusky.com
Veřejně dostupná webová adresa je www.ventusky.com
Autor: TD