Silná bouřka ve Slezsku 12. 5. 2017
V pátek 12. 5. 2017 se nad Českou republikou udržovala brázda nízkého tlaku vzduchu a zároveň jsme se nacházeli v relativně teplém vzduchu. To byl dobrý impulz pro bouřkovou činnost. Bouřky se vyskytovaly v podstatě na většině území, ale jedna z bouřek se odlišovala od ostatních svou intenzitou.
Krátce po poledni se severně od Jeseníků začaly tvořit bouřkové buňky, které však nijak rychle nepostupovaly a intenzita byla spíše slabší. S tím, jak se v okolí oteplovalo, bouřky sílily a daly se více do pohybu. V pozdních odpoledních hodinách se před Bruntálem vytvořilo bouřkové jádro, které bylo bleskově velmi aktivní a vyskytovaly s v něm i bouřky. Toto jádro postupovalo dále k východu až k jihovýchodu.
Obr. 1 Radarový snímek z bleskovou aktivitou z 12. 5. 2017 v 17:00
Zdroj: chmi.cz
Bouřka vyprodukovala hned několik blesků mrak – země, ale hlavně se zde vyskytovalo krupobití a přívalové srážky. Během několika okamžiků se v okolí obcích Deštné, Jakartovice a Heraltice proměnila pole ve vodní jezera a voda se po kopcích dala do pohybu.
Obr. 2 Kroupy místy dosahovaly i kolem 1,5 cm
Obr. 3 Bouřka vypadala hrozivě i z dálky
Byly zaplaveny komunikace, zahrady i některé domy. Voda přinesla s sebou z polí bahno na komunikace a kdo měl smůlu, tak i do zahrad nebo v krajních případech až do domů.
Obr. 4 Některé vesnice byly zatopeny přívalovou povodní
Zajímavostí této bouřky je to, že bouřky srážkově nebyly tak silné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dle interpolovaných snímků z radarů a srážkoměrných stanic, bylo zaznamenáno maximálně 20 mm. Proč tedy došlo k bleskovým povodním?
1. Srážky spadly během několika minut
2. Osivo na polích ještě nebylo vyklíčené, půda nebyla zpevněná
3. Půda ve Slezsku je po dubnových vydatných srážkách nasycena
4. Zatopená místa byla většinou v údolích
Bouřka pak zesílila ještě nad Ostravou, kde hasiči museli také několikrát zasahovat
Autor: TD