Jak mohou chytré telefony pomoci při předpovídání bouřek?
Většina aplikací zprostředkovává již informace získané někým jiným, velmi často se pak používají data z národních meteorologických služeb, které mohou být doplněny dalšími zdroji. Tyto služby jsou však většinou dobré v předpovídání počasí zítřka, či pár dní vpřed. Ale predikce často kolísá v termínech kratších a aktuálních.
Jedním z nejlepších způsobů, jak zlepšit kvalitu krátkodobé prognózy je spolehnout se na senzory v dané lokalitě. Ty mají za hlavní cíl měřit aktuální barometrický tlak, avšak v některých oblastech jsou rozmístěny příliš daleko od sebe, takže je možnost přesné predikce snížena. Tento jev pak pociťujeme např. při nepřesném předpovídání bouřek, kdy srážky přicházejí s rychlými změnami tlaku.
V posledních pěti letech se však počet tlakových senzorů ve světě prudce zvýšil. To proto, že výrobci chytrých telefonů zakomponovali čidla tlaku do svých zařízení. Samsung Galaxy obsahuje barometr již od roku 2011, Apple iPhone 6 a 6 Plus montuje tyto zařízení od roku 2014.
Přestože takovýchto telefonních barometrů běhá po světě téměř 3 miliardy, stále není využit jejich potenciál. Vývojáři a meteorologové mluví o své kooperaci už léta, ale stále nejsou zpřístupněna data, která by zpřesnění předpovědí umožnila. Menším přelomem byla loni vydaná aplikace Dark Sky, jenž pomocí funkce opt-in dokázala automaticky pořídit měření tlaku. Zakladatel aplikace Adam Grossman tvrdí, že dostávají více než milion zpráv od snímačů tlaků za den. Dále uvádí, že jsou nyní v experimentální a testovací fázi, ale jsou velmi optimističtí. Doufají, že jejich prognózy budou mít uplatnění v nepříliš vzdálené budoucnosti. Což by mohlo vyvolat revoluční zlepšení předpovídání počasí v menším měřítku.
Obr.: Logo aplikace Dark Sky
Další aplikace WeatherSignal taktéž pracuje s automatickým měřením. Spoluzakladatel aplikace Cliff Mass, profesor na Univerzitě ve Washingtonu, říká, že dostávají 5 000 – 10 000 měření za hodinu. Nyní se studenty informatiky pracuje na doladění algoritmů, které budou moci simulovat modely počasí.
Prospěch nových technologií by mohla využít i další mnohá odvětví. Přesné předpovědi by využily větrné a sluneční elektrárny, zemědělci nebo záchranné složky. Uvidíme kam se měření pomocí smartphonů posune a jaké nové trendy předpovědi počasí budou nastoleny.
Zdroj: pinterest.com
Autor: SG