Bouřková sezóna 2017 je v polovině
Letošní bouřková sezóna se pomalu blíží ke své polovině. Obecně se první bouřky letního typu začínají objevovat ve druhé dekádě dubna a končí v první dekádě září. V těchto dnech se tak nacházíme zhruba v polovině bouřkové sezóny. Pojďme se tedy podívat na to, jak si bouřky v České republice a na Slovensku zatím vedou.
Když se zaměříme na tzv. bouřkové dny, tedy na dny, kdy se objevila bouřka, tak zjistíme že nejvíce bouřkových dnů se v rámci České republiky vyskytlo ve východních Čechách a na Vysočině, kde počet dosahuje k 15 bouřkovým dnům. V centrálním Slovensku je dokonce 22 bouřkových dnů.
Obr: Počet bouřkových dnů v roce 2017
Zdroj: blesky.bourky.cz
Pokud se však podíváme na počet silných bouřek, který je v mapách vyjádřen bleskovou aktivitou přesahující 50 blesků na 5 km čtverečních, dojdeme k závěru, že na většině území se takový bouřkový den ještě nevyskytl a nebo se jednalo o jednu či maximálně dvě bouřky. Vyšší hodnoty vykazují Beskydy, Jeseníky a jižní část Slovenska.
Obr. Počet dnů se silnou bouřkou v roce 2017
Zdroj: blesky.bourky.cz
V Čechách bylo již potvrzeno několik supercelárních bouří, ale výraznější bouřková situace se zatím České republice vyhýbá. Pokud by měla bouřková sezóna pokračovat v podobném duchu, tak bychom měli podprůměrnou bouřkovou sezónu.
Hlavní příčinou toho, proč je zatím letos méně bouřek je zejména slabá labilita, tedy potenciální energie. V atmosféře se často vyskytuje sušší vzduch, který je pro bouřky nepříznivý. Další příčinou jsou četné studené fronty, které paradoxně bouřkám nepomáhají. Studené fronty totiž přechází moc brzy a ukončují příliv vlhčího a teplého proudění.
Další bouřkový pokus bude ve čtvrtek a v pátek, kdy přes naše území bude postupovat opět studená fronta. Vše však bude záležet na tom, kdy bude postupovat přes Českou republiku. Pokud se bude jednat o noční frontu, tak četnost bouřek bude menší.
Teplý vzduch by však měl ve třetí dekádě do střední Evropy pronikat častěji, takže by se i bouřkám mohlo dařit více.
Autor:TD