Začíná období bez astronomických nocí
Blíží se nám konec května a kromě toho, že se změní kalendářní měsíc, tak se nám stále prodlužuje den. Právě na konci května nastává na našem území jev, který trvá zhruba 4 až 6 týdnů (závislé na zeměpisné šířce). V tomto období totiž nenastává astronomická noc. Poznáte to i na vlastní oči, stačí zvolit dobré pozorovací místo.
Astronomická noc
Hlavní definice astronomické noci je, že Slunce během noci klesne 18° pod obzor. V tomto období však k takovému poklesu nedojde.
Obr. 1 Schéma jednotlivých soumraků pro naši zeměpisnou šířku a délku
Zdroj:kalendar.beda.cz
Pokud máte to štěstí a nacházíte se v místech, kde vás neozařuje světelný smog z měst, tak budete moci vidět na severním obzoru bílý (světlý) paprsek světla celou noc. Větší šanci, délku trvání a intenzitu budete moci vidět v severní polovině našeho území. Čím více se budete posouvat na sever, tím bude světlo stoupat nad obzor.
Turisticky vyhledávané jsou kolem letního slunovratu místa, která se nachází dostatečně na severu, kde se vyskytuje tzv. bílá noc.
Bílá noc
Slunce během noci neklesne pod 6 °C a v místech kde tento jev nastává, je tak v podstatě celý den relativně světlo. Velmi vděčná je například návštěva Petrohradu, kde bílá noc vytváří velmi zajímavou atmosféru.
Obr. 2 Bílá noc vypadá velmi zajímavě, musíte však za ní hodně na sever
Zdroj: hanaorienteering.cz
Pokud se ještě vrátíme do České republiky, tak s absencí astronomických nocí přichází i další zajímavý jev, který můžeme pozorovat zejména ve večerních či ranních hodinách. Jedná se o noční svítící oblaka. Jsou to oblaka, která se nachází na severu ve velkých výškách a díky Slunci, které je nízko pod obzorem, dokáže vykouzlit nádherný pozorovatelský festival.
Obr. 3 Noční svítící oblaka jsou odměnou pro každého pro každého fotografa
Zdroj:chmi.cz
Autor: TD