Včerejší den byl v Tušimicích nejteplejší v Evropě !

Včerejší den byl v Tušimicích nejteplejší v Evropě !
29.03.2017
Za velmi vysoké teploty mohla jasná obloha, takže Slunce mohlo celý den roztápět povrch země.

Máme za sebou zatím nejteplejší den tohoto roku. Na celém území se včera teploty pohybovaly kolem 20 °C a to dokonce i ve vyšších polohách. Za velmi vysoké teploty mohla jasná obloha, takže Slunce mohlo celý den roztápět povrch země. Ty nejvyšší teploty byly zaznamenávány až v pozdních odpoledních hodinách. Nejednalo se tak ani o advekční teplo, ani fénové, protože vítr byl velmi slabý. V hladině 850 hPa se teploty pohybovaly kolem 8 °C.

Hned na osmi místech teplota překročila 22 °C. Jednalo se o tyto stanice.

Žatec 22,8 °C

Doksany 22,7 °C

Dobřichovice 22,6 °C

Kopisty 22,6 °C

Teplice 22,6 °C

Hanušovice 22,3 °C

Praha – Karlov 22,1 °C

Absolutně nejtepleji však bylo v Tušimicích, kde místní mikroklima vykouzlilo neuvěřitelně vysokou teplotu. Padl tam totiž první letošní letní den na území České republiky, protože se maximální teplota vzduchu zastavila na 25,8 °C. Ale tato hodnota má daleko větší váhu, než se na první pohled může zdát. Včera totiž bylo v Tušimicích nejtepleji z celé Evropy. Jedná se o naprosto výjimečnou situaci. Nikde v Evropě se 28. 3. 2017 nevyskytl letní den, ale v Tušimicích, v severozápadních Čechách ano.

Denní maximum 25,8 °C na meteorologické stanici Tušimice

Obr. Graf meteorologických prvů z meteorologické stanici v Tušimicích

Zdroj:chmi.cz

Takto vypadá neoficiální pořadí nejvyšších maximálních teplot ze včerejšího dne.

1. Tušimice - 25,8 °C

2. Murcia (Španělsko) - 24,6°C

3. Lanzarote (Kanárské ostrovy) - 24,3 °C

4. Miskolc (Maďarsko) - 23,8 °C

5. Žiar nad Hronom (Slovensko) - 23,4 °C

Jedná se opravdu o hodně kombinací, které se zrovna včera sešli, abychom mohli opravdu říci, že v České republice bylo nejteplejší počasí z celé Evropy. Za normálních okolností by pravděpodobně vyhrála jižní Itálie, Sicílie nebo Řecko, ale tam v těchto dnech proudí spíše chladnější vzduchu. Ostrovy ve Španělsku zase ochlazuje chladnější mořská či oceánská voda. A když k tomu přidala stanice v Tušimicích teplotní odskok od ostatních stanic v České republice, nemohlo to dopadnout jinak.

Na druhou stranu takto vysoká teplota již pár hodin po naměření, vyvolala značné pochybnosti o její věrohodnosti. V tuto chvíli pracovníci Čhmú zjišťují, zda se jedná opravdu o reálný naměřený údaj. K teplotě je tedy potřeba zatím přistupovat spíše neoficiálně. 

Autor: TD

frame-scrollup