Únor v číslech a pranostikách

Únor v číslech a pranostikách
03.02.2014
V únoru trvá sluneční svit 65 hodin, spadne 30 mm srážek a průměrná teplota je -0,8 °C

Název měsíce je pravděpodobně odvozen od slova nořit, v souvislosti s „nořením“ – praskáním, lámáním a táním ledu, který se noří. Únor je z klimatologického hlediska posledním zimním měsícem.
Průměrná teplota vzduchu se v únoru pohybuje u nás okolo -0,8 °C, což je oproti lednu vzestup teploty o 1,5 °C a už v březnu se s průměrnou teplotou dostaneme nad bod mrazu. Únorové průměrné teploty odpovídají hodnotám v prosinci.

Průměrný úhrn srážek dosahuje 30 mm (1mm srážek se rovná 1 litru vody na metr čtverečný), což je oproti lednu jen zanedbatelný nárůst o cca 4 mm a únor se tak řadí jako druhý nejsušší měsíc. Sluneční svit dosahuje za celý měsíc průměrně 65 hodin, což je nárůst oproti lednu o 20 hodin slunečního svitu.

Významné únorové dny z pohledu pranostik jsou Hromnice a Matěj. Spolu s Hromnicemi mluvíme o tzv. „hromniční zimě“, která bývá často druhým vrcholem zimy, a můžeme počítat s velice nízkými teplotami. Únorové pranostiky jsou například tyto: Únor bílý – pole sílí. Jestli únor honí mraky, březen staví sněhuláky. V únoru sníh a led, v létě nanesou včely med. Když v únoru mráz ostro drží, to dlouho již nepodrží. Nechce-li severňák v únoru váti, v dubnu se to musí přec jenom státi. Únorová voda, pro pole škoda.

leden, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec

frame-scrollup