Únor 2017 skončí teplotně nadprůměrný
Dnes nám končí nejkratší měsíc v roce. Pouhých 28 dnů trval únor 2017 a z pohledu meteorologického se zapíše mezi teplotně nadprůměrné měsíce. Celkově tento měsíc můžeme brát spíše jako předjarní, než vyloženě zimní. Na Moravě a ve Slezsku přitom vše začalo velmi slibně. Vždyť 2. února leželo v nížinách od 25 do 45 cm sněhu. Tak vysokou sněhovou pokrývku již dlouho nepamatujeme. Mohla za to výšková tlaková níže, která se udržovala právě nad Moravou. Od té doby však sníh odtával a jen díky inverzním situacím to trvalo poměrně dlouho. Třetí dekáda února již byla velmi teplá a vše vrcholí v těchto dnech.
Zatím nemáme detailní údaje o tom, jak si únor 2017 stál v porovnání s ostatními měsíci, ale víme, že například v Ostravě se průměrná aktuální únorová teplota pohybuje kolem 1,2 °C. V porovnání s lety 1961 – 1990 to je o více jak 1,9 °C vyšší teplota, protože v tomto období činí průměr -0,7 °C. Srážky se na východní Moravě dostaly k měsíčnímu normálu, ale ve zbytku území to byl spíše podprůměr.
Již zítra začíná měsíc březen, který zcela jistě ve třetí dekádě přinese rovnodennost a letní čas. Jestli se však dočkáme ryze jarního měsíce nebo nás ještě navštíví zima, již tak jasné není. Podle klimatického modelu CFS by měl být letošní březen teplotně nadprůměrný. Naopak srážkově by se mělo jednat opět o podprůměrný měsíc. Mnoho klimatologů tento model rádo cituje, ale my dobře víme, že jeho úspěšnost je poměrně nízká.
Obr. 1 Předpoklad odchylek teplot od normálu ve dvou metrech nad zemí dle sezónního modelu CFS pro březen 2017
Zdroj: meteociel.fr
Obr. 2 Předpoklad odchylek srážek od normálu dle sezónního modelu CFS pro březen 2017
Zdroj: meteociel.fr
Je potřeba počítat s tím, že měsíc březen bude často střídat své tváře, tak jako tomu je v tomto týdnu. Není vyloučeno, že se přechodně ještě i v nížinách objeví sníh. Pro přírodu je vždy lepší, když březen přináší zimní menu, protože se příroda tak rychle neprobouzí a není tolik ohrožena pozdními přízemními mrazíky.
Autor: TD