Tlaková výše způsobila zajímavé jevy
Mohutná tlaková výše, která se udržovala a v podstatě stále udržuje nad východní Evropou, přinesla v České republice velmi zajímavé meteorologické jevy. Ty nejzajímavější si pojďme připomenout.
Výrazná teplotní inverze
V těchto měsících není inverzní zvrstvení nic výjimečného. Inverze z posledních dnů však byla opravdu významná. Nejvíce se projevovala tato inverze v ranních hodinách, kdy polohy v 1100 m n. m. měly většinou minimální teploty kolem 10 °C. V nížinách to bylo nejčastěji kolem -3 °C.
Velké denní teplotní amplitudy
V ranních hodinách teploty jen kolem -15 °C a odpoledne až k 20 °C. Takové extrémy zažívali obyvatelé v horských údolích, zejména na Šumavě. Rozdíl tak během 24 hodin činil až 35 °C.
Velmi nízká relativní vlhkost
Nejen že na horách bylo velmi teplo, ale i sucho. Relativní vlhkost byla v některých dnech i pod 10 %. Lysá hora, Šerák či Sněžka tak naměřili v určitém období i 2 až 3 % relativní vlhkost. Tyto hodnoty jsou velmi extrémní.
Vysoká výška horní tropopauzy
Za normálních okolností se horní hranice tropopauzy pohybuje v tomto období kolem 10 až 11 km, ale v minulých dnech tlaková výše vytlačila tuto hranici až do 14 km.
Extrémně nízká teplota v horní hranici tropopauzy
S tím, jak se zvýšila horní hranice tropopauzy, tak byla nižší i teplota. Při běžné situaci je to teplota kolem -60 °C. V minulých dnech však meteorologické balóny naměřily teplotu až k - 72 °C.
Vysoká nulová hladina izotermy
Hladina, ve které se teplota dostala k 0 °C (pokud nebereme přízemní teplotu v nížinách a v údolích) byla až ve 4,5 km. Takto vysoko se vyskytuje v letních měsících při teplé advekci od jihu.
Obr.1: Aerologický výstup z Prostějova 03.11.2015 v 00:00 UTC, upraveno (TEMP, CHMI)
Tlaková výše dostala na portálu FU - Berlín jméno Shopie.
Autor: TD