Teplota moří v Evropě
Dovolené v zahraničí se postupně rozjíždějí a spoustu lidí míří i letos k moři. Pojďme se tedy v dnešním článku zaměřit na teplotu moří.
Teplota Atlantického oceánu u Francie překračuje 20 °C. Oteplovat se začíná oceán i u jižní Británie, ještě pár teplých dnů a i Britové se mohou koupat v relativně příjemně teplé vodě.
Většina z nás však má asi raději teplejší vodu a za ní musíte do Středomoří. V Provance a v západní části Itálie se teploty již dostávají k 23 až 24 °C. O něco chladnější je voda v Lionském zálivu, kde můžete narazit na teploty kolem 20 °C, což není moc příjemná teplota ke koupání.
Obr. 1 Teplota vody v západní Evropě
Zdroj: meteociel.fr
Naopak kolem východního pobřeží Španělska a také kolem Baleárských ostrovů se teplota moře pohybuje mezi 25 až 26 °C. Teplota moře klesá směrem k Gibraltaru. Velmi chladný oceán na vás čeká v Portugalsku, kde teplota nedosahuje ani 20 °C.
Obr. 2 Teplota vody v jižní Evropě
Zdroj: meteociel.fr
V centrálním Středomoří jsou nejvyšší teploty kolem ostrova Sicílie, kde se ojediněle mohou objevit teploty kolem 26 °C. Naopak Jaderské moře se stále vzpamatovává z výrazného ochlazení, které tam panovalo na přelomu června a července. Silné větry, tam ochladily místní moře někdy až na 20 °C. V tuto chvíli teplota pomalu stoupá, ale i tak se teploty pohybují kolem 22 °C, což je asi 3 až 4 °C pod dlouhodobým normálem. Loni v tuto dobu tam teploty byly kolem 26 °C.
Obr. 3 Teplota vody v centrální části Středomoří
Zdroj: meteociel.fr
Jistota je v tomto případě Řecko. I přes povodně, které některé ostrovy zasáhly na konci června, se teplota moří pohybuje nejčastěji kolem 25 °C a v dalších dnech a týdnech bude dál stoupat.
Obr. 4 Teplota vody v Řecku
Zdroj: meteociel.fr
Extrémní vlny veder se Evropě zatím vyhýbají, naopak začátek léta byl spíše podprůměrný. Je tedy možné, že zejména v následujících dnech bude koupání více otužovat, než jak tomu bylo v posledních letech zvykem.
Autor: TD