Slunce začíná vítězit nad inverzí
Letošní zima se zcela jistě bude řadit mezi ty studenější a i dny se sněhovou pokrývkou budou poměrně hojné. Letošní zima je však velmi atypická hned v mnoha ohledech. Již v lednu jsme si řekli, že se se jedná o jednu z nejsušších zim a může za to především vysoký tlak nad střední Evropou. Dokonce i výrazně srážková situace, která zde byla na přelomu ledna a února se odehrávala ve vysokém tlaku, protože srážky přinesla výšková tlaková níže. Máme zde přesně polovinu února a nad Českou republikou dnes byl opět střed mohutné tlakové výše.
Zatímco celý prosinec i leden se vytvářela výrazná teplotní inverze, tak v těchto dnech již postupně inverzní počasí končí. Může za to sílící Slunce, které každým dnem stoupá po obloze výš. A tak počasí začíná mít podobu dvou tváří. Zatímco ráno teploty na některých místech klesají až k -10 °C, tak odpoledne mohou dosáhnout až +10 °C. V tomto období je to zcela normální jev, protože suchý vzduch se rychleji prohřívá, ale také rychleji prochlazuje. Pokud vlastníte meteostanici, tak můžete zjistit, že v těchto dnech jsou velmi nízké rosné body. To značí velmi nízkou vlhkost vzduchu a naznačuje to, že v noci teploty klesnou pod nulu.
Průběh teploty můžete vidět na přiloženém grafu. Amplitudy mezi minimální a maximální teplotou jsou opravdu velké. Povšimnout si můžete také nízké vlhkosti vzduchu, zejména v odpoledních hodinách.
Obr. 1 Průběh meteorologických prvků za poslední tři dny ze stanice v Šumperku
Zdroj: chmi.cz
Pozorný pozorovatel může vidět zvláštní chování sněhu. Ten má ve všech polohách strukturu firnu, jako tomu například v březnu bývá v Alpách. Sníh je totiž poměrně hodně přemrzlý a drží si svou teplotou. Je velmi rezistentní vůči vysokým teplotám a při západu Slunce okamžitě začne svou zápornou teplotu vyzařovat do okolí. Přízemní teplota jde tak pod nulu a voda na zemském povrchu rychle mrzne. Také si můžete v těchto dnech stále častěji všímat rozdílů mezi jižními a severními svahy.
Autor: TD