Slunce začíná mít sílu
Dnes je to přesně 10 dnů do jarní rovnodennosti, do té doby ještě bude mít noc nepatrnou převahu nad dnem. Ale již v těchto dnech se Slunce stává hlavním hráčem v počasí. Jeho síla neustále stoupá. Pokud si to zrcadlově obrátíme směrem do podzimu, tak by se dnes z pohledu Slunce psalo 30. září. Slunce začíná prohřívat aktivní povrch, ale zatím to v naší zeměpisné šířce není tak silné, aby se tvořila konvekce. Na to si budeme muset ještě tak dva týdny počkat.
Již v těchto dnech však můžeme říci, že Slunce začíná opalovat, protože UV index během těchto dnů poprvé přesáhne hodnotu 3. Tato hodnota je zatím velmi nízká, ale při jasné obloze bychom Sluníčko na kůži mohli cítit. Ještě výrazněji bude Slunce opalovat ve vyšší nadmořské výšce. V Alpách už vás může Slunce opálit i na konci února.
Obr. 1 UV index nad jižní a střední Evropou začíná postupně stoupat
Zdroj:weatheronline.com
V naší zeměpisné šířce je Slunce od 10. března do 30. září zdrojem velmi důležitého vitamínu. Jedná se o vitamín D, který je pro tělo velmi důležitý. Daleko častěji slýcháváme ve zprávách o tom, jak je Slunce nebezpečné a že bychom se měli vyvarovat jeho nebezpečným paprskům. S tímto se dá souhlasit, ale jen z části, protože zejména v přechodném období bychom na Slunci měli trávit hodně času, abychom získali vitamín D. O tom, že vitamín D je pro tělo důležitý si můžete přečíst spoustu článků.
V březnu, v dubnu a potom v srpnu a v září má UV index maximálně 5 až 6, což jsou hodnoty, které pro člověka nejsou škodlivé (samozřejmě nic se nemá přehánět). Naopak od května do července může UV index dosahovat i 8 až 9 a tyto hodnoty už pro lidský organismus škodlivé být mohou a to zejména přes poledne nebo při dlouhém pobytu na Slunci bez použití opalovacího krému.
Z následujících faktů vyplívá, že pobyt na Slunci v těchto dnech bude určitě prospěšný. První možnost k doplnění vitamínu D můžete využít hned zítra, kdy by odpoledne mohlo být přechodně i polojasno.
Obr. 2 Model Aladin na zítřejší odpoledne slibuje málo oblačnosti
Zdroj: chmi.cz