Seriál Bouřková oblaka - Ostatní oblačnost
SERIÁL: BOUŘKOVÁ OBLAKA
Díl 7. OSTATNÍ OBLAČNOST
O bouřích jsme si toho již řekli hodně, ale dokážete dopředu předpovědět příchod bouře? Nepotřebujete k tomu žádné zvláštní schopnosti. Stačí, když se trochu vyznáte v meteorologii. V dnešním díle se budeme věnovat zvláštním druhům oblačnosti, které nějakým způsobem upozorňují na vznik bouře nebo ji přímo předpovídají.
Snad nejznámější předzvěstí bouře je ono pomyslné ticho a tma, kdy ztichne i ptactvo a i ostatní zvířata se začnou chovat neklidně. V takovém případě se většinou opravdu bouři nevyhneme, ovšem existují i způsoby, jak bouři předpovědět s větším časovým náskokem.
Nejbezpečnější způsob, jak odhadnout příchod bouře, je pozorování oblaků, které se podílí na jejím vzniku. Již v prvním díle jsme popisovali, jak vzniká bouřkový oblak druhu cumulonimbus. Že nejdříve musíme pozorovat silný vertikální vývoj u oblačnosti druhu cumulus congestus a poté sledovat, zda se na jeho vrcholcích neutvoří pileus v podobě ledové čepičky. Pak už se hovoří o bouřce. Ovšem hromy a blesky mohou vzniknout i na oblaku, který vůbec ledovou čepičku nemá. Je to zvláštní druh kumulonimbu, který se spíše podobá přerostlému kongestu než kumulonimbu a tak nese pojmenování cumulonimbus calvus (plešatý). Plešatý proto, že na rozdíl od druhu capillatus (vlasatý) tento kumulonimbus ještě nedosáhl vláknité oblačnosti (ale může jí dosáhnout později a proměnit se tak v druh capillatus). Oblak však může nabývat tvaru kovadliny podobně, jako na této fotografii:
Snímek cumulonimbus calvus
Nyní jedna zvláštnost. I vám se může snadno stát, že při pozorování kovadliny uvidíte napravo či nalevo oblačnost, která je s bouřkovým oblakem u základny spojena a kterou též brzy čeká tak výrazný vertikální vývoj, že se může proměnit v kumulonimbus. Angličané mají pro tuto linii oblaků, které následují kovadlinu, výraz flanking line. Jak taková flanking line vypadá, si můžete prohlédnout třeba na tomto snímku z loňského července.
Snímek cumulonimbu
Pro zajímavost bych zde ještě uvedl oblak, který bývá označován jako towering congestus. Toto označení mají pouze oblaka druhu cumulus congestus, u kterých je vertikální vývoj natolik výrazný, že svým tvarem připomínají věž (tower). I takový ojedinělý oblak by později mohl vést ke vzniku bouře, ovšem tato oblaka jsou dosti vzácná.
Snímek towering congestus
Možná to bude znít teď, v předposledním díle, překvapivě, ale bouřka nemusí nutně vznikat z oblaku druhu cumulus, jak jsme až doposud uváděli. Může se stát, že cumulonimbus vyroste z oblačnosti ve středním patře - z oblačnosti druhu altocumulus castellanus. Tato oblaka připomínají svým vzhledem towering congestus, ale vyskytují se ve skupinách, ve větší výšce a většinou mají společnou základnu, která je ale umístěna výš než základna oblaku druhu cumulus. Tento druh oblačnosti vzniká při nestabilitě v atmosféře, což je příznivé prostředí pro vznik bouře. Pokud jsou splněny určité podmínky, i oblačnost tohoto druhu může vést ke vzniku bouře.
A nakonec ještě jedna rada. Oblaka druhu cirrocumulus bývají také předzvěstí bouře. Jsou to oblaka nejvyššího patra složená z krystalků ledu a na obloze je snadno poznáme - říká se jim též beránky.
V příštím, posledním díle tohoto seriálu se dozvíte více o tom, jak bouře zaniká.
Seriál: BOUŘKOVÁ OBLAKA
Díl 1. VZNIK, Díl 2. CHARAKTERISTIKA, Díl 3. DOPROVODNÁ OBLAKA, Díl 4. SUPERCELY, Díl 5. VZDUŠNÉ VÍRY, Díl 6. BLESKY, Díl 7. OSTATNÍ OBLAČNOST, Díl 8. ZÁNIK BOUŘE
Autor: PH