Příroda stále čeká na první mráz
Do konce října chybí už jen pár dnů a příroda stále čeká na první plošný mráz po letní polovině roku. Samozřejmě jsou místa, kde se už teploty pod nulu dostaly, ale jedná se především o horská údolí. Většina území na mrazivá rána teprve čeká. I díky tomu stále rostou ve velkém houby a daří se i některé vegetaci. Zatímco listy na stromech žloutnou a opadávají, tak tráva je na některých místech zelenější než v létě. Důvodem je zejména suchý a velmi teply srpen i červenec. Na některých místech byla tráva přes léto téměř žlutá, ale podzimní dešť přinesl potřebnou vláhu a díky tomu, že stále nebyl první zámrz, tak může v poklidu stále růst.
Podle modelů z minulého týdne se k nám měl v těchto dnech dostat přízemní studený vzduch ze severovýchodu a teploty pod nulu měly klesnout. Nakonec však zásoba tepla z léta byla tak velká, že se zde studený vzduch nedokázal dostat.
Jen si připomeňme, že v loňském roce se minimální teploty kolem 0 °C objevily již 23. září, další nízké teploty se objevily kolem 7. října. I v roce 2015 se teploty na začátku října pohybovaly kolem nuly a byly zaznamenány četné přízemní mrazíky.
Proto, aby nastal noční podzimní mráz, musí být splněny dvě podmínky. První z nich je přítomnost ledového vzduchu ve vyšších hladinách atmosféry. Stačí teploty kolem -2 až -3 °C. V tu dobu však musí dojít i k vyjasnění, aby teplo ze zemského povrchu mohlo být vyzařováno do volné atmosféry.
Podle předpovědi to vypadá, že první z podmínek by měla být splněna o víkendu, kdy by se k nám měl dostat chladnější vzduch od severozápadu. Vypadá to však, že by mělo být stále poměrně hodně oblačnosti, takže nemusí být splněna druhá z podmínek.
Je tedy velmi pravděpodobné, že ještě minimálně týden příroda neokusí mráz.
Autor: TD