Na Balkáně příští týden léto?

Na Balkáně příští týden léto?
14.02.2016
Tlaková níže, která se udržuje nad Středozemním mořem, bude nasávat extrémně teplý vzduch od jihu a teploty se v této oblasti mohou blížit až k 25 °C!!

Letošní zima v Evropě je plná zvratů i extrémů a přináší mnoho překvapení. Nad Jaderským mořem se už několikátý den vyskytují bouřky, které pro měsíc únor jsou velmi výjimečné. Moře by v těchto dnech mělo být nejchladnější, ale protože zde bylo velmi teplé léto i podzim a v podstatě žádná zima, tak má moře stále poměrně vysokou teplotu.

Blesk a bouřkový mrak nad mořem

Obr. 1 Blesk kousek od ostrova Lošijn v Chorvatsku zachycen tento týden

Zdroj: Sandro Puncet Photos

Letní teploty na Balkáně

Ještě větší výjimečnost se chystá na začátku příštího týdne do Rumunska, Bulharska, Řecka, Srbska či Albánie. Tlaková níže, která se udržuje nad Středozemním mořem, bude nasávat extrémně teplý vzduch od jihu a teploty se v této oblasti mohou blížit až k 25 °C!! Pokud opravdu budou místa, kde teploty překročí 25 °C, tak se bude jednat o letní teploty. Bylo zvykem, že takto vysoké teploty se vyskytovaly v této oblasti v polovině března, ale v půlce února je opravdu velmi extrémní záležitost.

Teplota vzduchu v Evropě 16. února 2016

Obr. 2 Předpověď teplot pro úterý 16. 2. 2016

Zdroj: meteociel.fr

Kde bude teplotní rozhraní?

Teplo ve východní Evropě však může způsobit v určité oblasti velmi výrazné teplotní rozhraní. Protože na západě a severozápadě se stále nachází ledový vzduch, tak rozdíly v teplotách mohou být opravdu velké. Již jsme vás v dřívějších článcích informovali, že na výrazných teplotních rozhraních vznikají velmi silné srážky. V průběhu úterý a středy by právě z jihovýchodní Evropy měla postupovat tlaková níže, která ještě zvýrazní teplotní gradient. Otázkou zůstává, kudy tato níže, která podle některých modelů má mít retrográdní charakter, bude postupovat. Jsou to ty nejsložitější synoptické situace, které mohou nastat. Je pravděpodobné, že příští týden se někde ve střední Evropě objeví situace, která může mít parametry kalamity. Alpy, Maďarsko, Slovensko nebo i Česko? Ačkoliv situace by měla gradovat již ve středu, tak je stále vše otevřené a nejisté.

Vydatné srážky nad naším územím podle meteorologického modelu GFS

Obr. 3 Předpověď srážek na středu ráno z pohledu modelu GFS

Zdroj: wetterzentrale.de

Výskyt srážek podle předpovědního meteorologického modelu aladin

Obr. 4 Předpověď srážek na středu ráno z pohledu modelu Aladin

Zdroj: chmi.cz

Autor: TD

frame-scrollup