Cirkumzenitální a cirkumhorizontální oblouk
Seriál: Optické jevy v atmosféře
Díl 12. Cirkumzenitální a cirkumhorizontální oblouk
Vítám vás u dvanáctého dílu tohoto seriálu o atmosférických optických jevech. Dnes se dozvíte více informací o dvou dalších jevech, které také vznikají odrazem nebo lomem světla od ledových krystalů. Budou to dva oblouky, které lze na obloze pozorovat za zvláštních okolností. Podobných oblouků vzniká na obloze celá řada, každý z nich se řadí mezi vzácně pozorovatelné a obtížně identifikovatelné a na některé z nich se v tomto seriálu zaměříme.
Prvním druhem oblouku, kterým se budeme zabývat, je oblouk cirkumzenitální. Ten je ze všech oblouků snad nejčastější a je zvláštní ještě něčím - je to jeden z nejvýraznějších optických jevů.
Snímek ukazuje cirkumzenitální oblouk na oblaku druhu cirrus
Cirkumzenitální oblouk vypadá podobně jako duha. Objevuje se však velmi vysoko na obloze - kolem zenitu (nadhlavníku). Většinou si tak (i přes to, že je to oblouk opravdu výrazný) tohoto jevu nevšimneme. Oblouk vzniká na oblacích s horizontálně orientovanými ledovými krystalky. Další podmínkou je, že se sluneční či měsíční kotouč musí nacházet níže než asi 32° nad horizontem, jinak tento oblouk nemůže vzniknout. Cirkumzenitální oblouk nikdy neuvidíme zcela uzavřený, nýbrž pouze jako fragment. Vzniká, když na horní podstavu krystalu ledu dopadá světlo, následně se zlomí a vychází ven boční stěnou.
Obrázek zjednodušeně ukazuje proces v ledovém krystalku vedoucí ke vzniku cirkumzenitálního oblouku
Dalším podobným jevem je pak oblouk cirkumhorizontální. Ten je však z našeho území pozorovatelný jen velmi, velmi vzácně. Může za to především skutečnosti, že vzniká pouze tehdy, když se sluneční či měsíční kotouč nachází alespoň 58° nad obzorem. Taková situace na našem území bohužel nastává pouze kolem poledne v období letního slunovratu a nebo mnohem vzácněji v období zimního slunovratu, kdy je Měsíc v úplňku. V Americe je tento jev mnohem častější a mnoho fotografií tohoto oblouku pochází právě odtud.
Snímek ukazuje vzácný, cirkumhorizontální oblouk
Credit: Nbarr at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons
V příštím díle se zaměříme na další oblouky, které vznikají odrazem či lomem světla od ledových krystalků v atmosféře.
Autor: PH