Češi začínají věřit změnám klimatu
Dnes se možná trochu netradičně podíváme na názory nás – Čechů v otázkách změn klimatu.
„Češi začínají věřit změnám klimatu,“ s tímto tvrzením přichází Masarykova univerzita v Brně. Více než polovina Čechů uznává, že globální změny klimatu způsobené člověkem se stávají faktem. Přesto stále velké množství lidí zůstává skeptickými. Celkově se 52 % oslovených lidí domnívá, že ke změnám dochází, 29 % s tímto tvrzením nesouhlasí, zbytek dotazovaných neví či nemají názor. Průzkum mínění prováděla katedra environmentálních studií na více než dvou tisících respondentů. Katedra vyslovila závěr, že i když lidé mají na situaci názor, nejsou si svoji odpovědí častokrát jistí a byli by ochotná názor změnit, pokud by měli dostupné další data. Méně jistí jsou si spíše skeptici v otázkách změn klimatu.
Obr.: Výsledky ankety
Zdroj: www.veda.muni.cz
Zajímavostí je, že 35 % respondentů se domnívá, že sami vědci mají mezi sebou neshody, zdali ke změnám dochází nebo ne. Ve skutečnosti skeptických závěrů ve vědeckých prací jsou jen promile a naopak drtivá většina prací pak ze samotných klimatických změn vychází.
Co je příčinou klimatických změn vyvolalo v dotazovaných mírné zmatení. Více než polovina lidí si je správně spojuje s nárůstem skleníkových plynů, avšak ještě více respondentů mylně přisuzuje vinu ozónové vrstvě. Tyto domněnky se shodují i s názory respondentů odpovídajících na zahraniční výzkumy. Správa tedy poukazuje na nevědomost mnohých obyvatel planety.
Češi si změny klimatu spojují s nárůstem přírodních rizik, jako jsou povodně, sucho, vlny veder nebo i vymíráním druhů. Avšak většina lidí si dle výzkumu nepřiznává, že riziko by mohli pocítit i sami na vlastní kůži. Zodpovědnost za klimatické změny dle Čechů nese průmysl, Evropská unie, mezinárodní společenství, česká vláda a také ekologická sdružení.
Řešení Češi vidí ve změnách životního stylu a změnu v ekonomickém systému. Málo respondentů věří v technologické řešení. Navzdory tomu většina věří, že lidstvo dokáže klimatické změny zmírnit či se jim přizpůsobit. Lidé by souhlasili s opatřeními v průmyslu a investicemi, které by pomohly zemím se přizpůsobit globálním změnám klimatu. Nejsou již však ochotní pocítit opatření sami na sobě, tedy zásahy do jejich financí – vyšší daně z pohonných hmot či zdražení elektřiny.
Naopak v USA se snížil počet lidí obávajících se klimatických změn. Z 69 % věří nyní klimatickým změnám „jen“ 63 %. Téměř polovina občanů pak zdůrazňuje, že vláda by měla v boji proti klimatickým změnám dělat více (Wired).
Zdroj: Ema Wiesnerová, http://www.veda.muni.cz/veda-a-vyzkum/6876-zmena-klimatu-cesi-zacinaji-verit#.Vl7pxHYvdD8
Autor: SG