Aktuální teploty moří v Evropě
Léto je v plném proudu, ale některým z vás nemusí vyhovovat častá nestabilita počasí ve střední Evropě a to může být i jeden z důvodů, proč vyjet k moři. Blíží se pomalu konec července a teploty moří a oceánu se pohybují na svých maximech. V jižní Evropě budou však teploty ještě stoupat.
I přesto že v severní Evropě se v posledních měsících Slunce nedostalo pod obzor, tak pokud by jste se chtěli například na Islandu koupat, tak jedině v termální vodě. Teplota oceánu se totiž pohybuje kolem 3 až 5 °C.
Na koupání zapomeňte i na sever od Velké Británie či na pobřeží Norska. Průměrně se tam v těchto dnech teplota vody pohybuje kolem 8 až 10 °C.
Někteří lidé jezdí na dovolenou k Baltu a to většinou do Polska či do Německa. I zde jsou však místní vody spíše pro otužilce. Teplota vody zde dosahuje 17 až 19 °C, navíc se zde velmi často vyskytují mořské proudy, kdy teplota vody dosahuje sotva 5 °C. Loni se v Polsku díky těmto ledovým proudům utopilo přes 50 turistů. Ačkoliv místní úřady upozorňují na toto nebezpečí, tak každý rok spousta turistů situaci podceňuje.
A tak se nabízí ke koupání zejména Středozemní moře. Například v Chorvatsku se teplota moře pohybuje kolem 25 °C, ale v severním Jadranu, kolem Istrie či Benátek, teplota moře přesahuje 27 °C. Podobná situace je i jižně od Itálie, východně od Sicílie nebo v Jónském moři. Nejteplejší vodu najdete na pobřeží Turecka či Kypru, kde se můžete ohřívat ve vodě, která má 29 °C.
Naopak chladnější voda se udržuje v oblasti Egejského moře, kolem ostrova Lesbos se teplota pohybuje jen kolem 22 °C. Toto však není anomálie, v této oblasti je takto studené moře pravidelným jevem.
O moc teplejší není ani Černé moře na pobřeží Bulharska, kde se teploty pohybují kolem 23 až 24 °C.
Obr. Teplota Středozemního moře
Zdroj: weatheronline.org
Autor: TD